Drzewa na rynku o krok bliżej. Politechnika ma przygotować dokumenty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek ZZM rozstrzygnął przetarg na przygotowanie dokumentacji potrzebnej do posadzenia drzew na Rynku Głównym. Zajmie się tym Politechnika Krakowska.

O wyborze Politechniki Krakowskiej poinformował Krzysztof Kwarciak, autor projektu budżetu obywatelskiego „Posadźmy drzewa na Rynku Głównym!”, który wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim w 2022 roku, z dużą przewagą punktów nad pozostałymi pomysłami. – Jak wszystko dobrze pójdzie, to w 2025 roku serce miasta czeka zielona metamorfoza – napisał Kwarciak.

– Specjaliści z Politechniki Krakowskiej przygotują koncepcję nowej aranżacji Rynku Głównego. Na tym etapie zapadnią decyzje, ile dokładnie drzew będzie posadzonych i w jakich lokalizacjach się one pojawią. Planowane jest przygotowanie wizualizacji, które mają obrazowo pokazać wpływ dodatkowej zieleni na walory widokowe, co pozwoli dobrze zaplanować przestrzeń. Zostaną także przygotowane szczegółowe opracowania nawiązujące do historii miejsca, bo taki wymóg postawił konserwator zabytków w wydanych pod koniec zeszłego roku wytycznych. Przetarg zakłada, że opcjonalnie Politechnika Krakowska zajmie się również uzyskaniem pozwolenia na budowę w zastępstwie Zarządu Zieleni Miejskiej, ale sposób finalizacji przygotowań będzie ustalony w przyszłości – opisuje autor projektu.

Samo sadzenie to najmniejszy problem

W najbliższych dniach ma zostać określony dokładnych harmonogram działań. Posadzenie drzew na Rynku Głównym będzie się wiązało również z pracami budowlanymi – trzeba będzie ściągnąć kostkę brukową i otoczyć nowo utworzone okienka krawężnikiem. – Być może pojawi się potrzeba przełożenia części płyt, żeby dostosować do zmian wzór, w jaki się one obecnie układają. Warto również rozważyć postawienie dodatkowych ławek przy drzewach. Trzeba będzie wykonać spore prace kamieniarskie, a skala zadania sprawia, że nie jest to proste przedsięwzięcie. Samo posadzenie drzew będzie tylko finalnym efektem szerszych zmian jakie zajdą na Rynku Głównym – tłumaczy projektodawca.

Przygotowanie opracowania będzie kosztowało prawie 400 tys. zł. Krzysztof Kwarciak podkreśla, że przestrzeń zostanie tak zaaranżowana, aby nie ograniczać przejścia i nadal można było organizować duże wydarzenia, a zabytki pozostaną dobrze wyeksponowane.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto