Dworzec w Swoszowicach wypięknieje za ponad 8 mln zł

Wizualizacja budynku dworca po przebudowie fot. PKP PLK
Na przełomie 2021 i 2022 roku XIX-wieczny budynek dworca przy stacji kolejowej znów ma w pełni służyć podróżnym. Obiekt został zamknięty w 1998 roku.

– To inwestycja, która będzie łączyć tradycję i nowoczesność. Płączymy ekologię, dostępność dla osób o szczególnych potrzebach, innowacyjne rozwiązania, ale również zachowamy jego tradycyjny wygląd – mówiła w sobotę Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszu i polityki regionalnej.

Przebudowa budynku będzie kosztować prawie 8 mln zł, z czego 5,2 pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił, że dworzec przy ulicy Kąpielowej nie jest tak dużym gmachem jak gmach krakowskiego dworca głównego, ale był świadkiem historii. Podkreślił, że będą z niego korzystać mieszkańcy, którzy na nowo zaczynają doceniać transport kolejowy.Co się zmieni

Renowację przejdzie elewacja XIX-wiecznego budynku, a jej detale architektoniczne podkreśli iluminacja. Oprócz tego wymienione zostanie całe poszycie dachowe wraz z więźbą, a także drzwi i okna, które zostaną odtworzone na wzór historyczny. Projekt zakłada też wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i wzmocnienie lub wykonanie nowych stropów.

Podróżni skorzystają  z poczekalni, toalety. Na dworcu znajdą się także pomieszczenia przeznaczone pod wynajem, np. z myślą o sklepie czy punkcie gastronomicznym. Zmieni się otoczenie budynku, powstanie 15 miejsc parkingowych i elementy małej architektury.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus