Konsekwentnie działamy na rzecz zielonej przyszłości miasta w zakresie lokalnego ciepłownictwa, zmieniając Kraków w nowoczesne i czyste miasto – rozmowa z Krzysztofem Danielczykiem, dyrektorem PGE Energia Ciepła Oddział nr 1 w Krakowie.
Panie Dyrektorze, jak podsumuje Pan ostatni rok z punktu widzenia krakowskiej elektrociepłowni, która jest największym producentem ciepła dla Krakowa?Tak, krakowska elektrociepłownia to integralna część miasta i jego historii, która od ponad 5 dekad zapewnia solidne i nieprzerwane dostawy ciepła do coraz większej liczby mieszkańców Krakowa. Od lat stale się rozwijamy i inwestujemy w nasze aktywa wytwórcze, biorąc odpowiedzialność za lokalną gospodarkę, środowisko i bezpieczeństwo energetyczne miasta oraz zapewniając krakowianom komfort cieplny w każdych warunkach atmosferycznych. Aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby miasta i jego mieszkańców oraz dbać o jakość powietrza, kilka lat temu podjęliśmy wyzwanie na rzecz zrównoważonego, niskoemisyjnego rozwoju, jakim jest budowa nowoczesnego źródła ciepła i od tego czasu ambitnie je realizujemy, aby przez kolejne dekady dostarczać krakowianom ekologiczne i bezpieczne ciepło sieciowe w społecznie akceptowalnych cenach. Ostatni rok upłynął nam pod znakiem przygotowywania tych działań inwestycyjnych.
Proszę powiedzieć coś więcej o podejmowanych inicjatywach inwestycyjnych. Co już udało się zrobić i co dzięki nim zyska miasto i jego mieszkańcy?
Plan Dekarbonizacji dla krakowskiej elektrociepłowni zakłada, że do 2030 roku nastąpi wyłączenie z eksploatacji źródła węglowego i stanie się ona niskoemisyjna. Aby tego dokonać podejmujemy konsekwentne działania na rzecz uruchomienia w Krakowie nowego, ekologicznego źródła ciepła dla miasta, a dzięki nim proces dekarbonizacji aktywów wytwórczych PGE Energia Ciepła nabiera rozpędu. Rok 2024 był przełomowy w tym zakresie. W grudniu 2024 r. uzyskaliśmy zgodę na budowę dwóch jednostek kogeneracyjnych każda po 49,9 MWe. Wygraliśmy także aukcję kogeneracyjną dla drugiej jednostki kogeneracyjnej, dzięki czemu uzyskaliśmy premię kogeneracyjną, a to przełoży się na wsparcie finansowe dla naszej inwestycji. Dodatkowo na początku grudnia ogłoszone zostało postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy dla przedmiotowej inwestycji.
Warto zaznaczyć, że jej realizacja przyniesie znaczne korzyści dla bezpieczeństwa dostaw ciepła poprzez zapewnienie elastyczności w zakresie lokalnych źródeł wytwarzania. Kolejnym krokiem jest wybór wykonawcy dla tej inwestycji, dlatego na początku grudnia 2024 r. ogłoszone zostało postępowanie przetargowe. Te działania jasno pokazują, że traktujemy niezwykle poważnie naszą strategię, a zrównoważony, niskoemisyjny rozwój oraz wzrost innowacyjnej gospodarki miasta jest naszym priorytetem. Warto jednak podkreślić, że tak duże, strategiczne projekty mogą być zrealizowane tylko dzięki szerokiej współpracy pomiędzy Miastem Kraków, producentami i dystrybutorem ciepła. W tym celu postulowaliśmy zainaugurowanie rozmów w formule Energetycznego Okrągłego Stołu, co doszło do skutku pod koniec ubiegłego roku.
Jaki cel mają takie rozmowy i kto bierze w nich udział?
Do dyskusji zasiadły spółki miejskie: MPEC SA, Krakowski Holding Komunalny (ZTPO) oraz dwóch największych producentów energii cieplnej: PGE Energia Ciepła oraz CEZ Skawina. Energetyczny Okrągły Stół to nie tylko platforma do wymiany stanowisk, poglądów czy pole do rozmów o czekających nas wyzwaniach oraz nieuniknionych, potężnych inwestycjach związanych z unijnymi planami dekarbonizacji, ale jest to przede wszystkim narzędzie do wypracowania konkretnych rozwiązań i decyzji, biorąc pod uwagę malejące programy wsparcia finansowego dla poszczególnych inwestycji, czas ich realizacji i fizyczne możliwości rynku wykonawców, bo trzeba pamiętać, że to nie tylko Kraków stoi przed tymi wyzwaniami. To już naprawdę ostatni dzwonek na decyzje i działania, a kluczowymi zadaniami na ten moment jest uzgodnienie poziomu mocy jaka będzie pracować na system od 2030 r. po odstawieniu istniejących bloków zarówno w naszej elektrociepłowni, jak i CEZ Skawina.
Na ten moment zostały przedyskutowane plany inwestycyjne poszczególnych wytwórców oraz omówiono wszelkie wątpliwości, które mogą wpływać na budowę portfela wytwórczego w nowym, zdekarbonizowanym systemie ciepłowniczym. Prowadzona dyskusja oraz wielokrotnie podkreślenie konieczności zapewnienia ciągłości dostaw ciepła skłaniają do kontynuowania prac nad zapewnieniem każdemu wytwórcy zdolności do prowadzenia inwestycji w sposób przewidywalny oraz opłacalny. Wspólnie podjęliśmy decyzję o organizacji szeregu kolejnych spotkań roboczych, prowadzących do wypracowania dedykowanych umów, zapewniających gwarancje bezpieczeństwa wytwarzania i dostaw.
A jak wygląda sytuacja w zakresie lokalnego rynku ciepła?
W 2024 roku dofinansowaliśmy 208 projektów przyłączeniowych o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 45 [MWt], zapewniając tym samym klientom jeden z najbardziej bezpiecznych, komfortowych i ekologicznych sposobów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody. Wśród nich jest 59 projektów z obszaru nowych inwestycji o łącznych potrzebach cieplnych 24,6152 [MWt], 15 projektów o łącznych potrzebach cieplnych 2,6578 [MWt] w zakresie przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej obiektów w ramach konwersji lokalnych źródeł ciepła zasilanych innymi nośnikami energii takich jak gaz czy olej opałowy oraz 134 budynki, gdzie wprowadziliśmy centralną instalację ciepłej wody użytkowej. Dzięki temu użytkownicy 8212 mieszkań mogą cieszyć się z poprawy swojego bezpieczeństwa i komfortu.
Oprócz tego w minionym roku uruchomiony został Program Bezzwrotnych Dofinansowań, poprzez realizacje którego zachęcamy właścicieli istniejących, wielorodzinnych budynków mieszkalnych do podejmowania decyzji o realizacji projektów, polegających na wymianie źródeł ciepła i wykorzystaniu ciepła sieciowego. Ponadto przez cały rok promowaliśmy ciepło sieciowe jako najlepsze rozwiązanie dla budownictwa wielorodzinnego poprzez udział w Krakowskich Giełdach Domów i Mieszkań oraz konferencji „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”, a także kampanię informacyjną w lokalnych mediach.
Co jeszcze udało się zrealizować w minionym roku?
Jak co roku przeprowadziliśmy planowany postój technologiczno-remontowy Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin, który ma na celu zapewnienie skuteczniejszej i bardziej ekologicznej pracy urządzeń. W tym czasie wykonane zostały niezbędne przeglądy, naprawy i remonty poszczególnych elementów instalacji. W pełni zrealizowaliśmy także pozostałe elementy letniej kampanii remontowej, której celem jest zapewnienie bezawaryjnej pracy jednostek przez cały sezon grzewczy i wsparcie procesu planowania zakresów szczegółowych prac w latach kolejnych przez specjalistyczną diagnostykę urządzeń. Warto podkreślić, że wszystkie te działania wymagają restrykcyjnego przestrzegania zasad BHP i ciągłego doskonalenia procesów, dlatego już od lat współpracujemy z Państwową Strażą Pożarną i kilka razy w roku przeprowadzamy ćwiczenia z reagowania kryzysowego, aby właściwie przygotować się na nieprzewidziane sytuacje.
Na jakich jeszcze obszarach skupia się działalność krakowskiej elektrociepłowni?
Jako największy producent ciepła w Krakowie z dumą wspieramy miejskie instytucje kultury i sportu. Jak co roku wsparliśmy takie inicjatywy jak „Zajrzyj do Huty” czy 82. Konkurs Szopek Krakowskich, które są już nieodłączną częścią krakowskiego kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych. PGE czynnie angażuje się także w życie lokalnych instytucji kultury i sztuki i wspiera ich codzienną działalność. Czynimy to jako Mecenas krakowskiej Filharmonii i Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Mecenas Edukacji Zamku Królewskiego na Wawelu. Dzięki wsparciu Grupy PGE zorganizowano na Wawelu w 2024 roku 1800 lekcji dla dzieci i młodzieży.
Dodatkowo od lat działamy w zakresie edukacji dzieci i młodzieży poprzez realizację programu „Energetyczna Kariera”, który umożliwia naukę zawodu w rzeczywistych warunkach pracy dzięki szerokiej ofercie praktyk zawodowych i staży. Poprzez obejmowanie patronatem profilowanych klas pierwszych w Zespole Szkół Energetycznych w Krakowie, aktywnie towarzyszymy uczniom w ich procesie edukacyjnym. Nie zapominamy także o aktywności fizycznej i dodajemy energii sportowcom. W ubiegłym roku byliśmy sponsorem jubileuszowej 10. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, który przyciągnął ponad 10 000 biegaczy z kraju i zza granicy. Dzięki tym wszystkim działaniom rozwijamy lokalną współpracę i odpowiadamy na potrzeby mieszkańców Krakowa.
Jak w takim razie rysuje się przyszłość krakowskiej elektrociepłowni?
Przede wszystkim stawiamy na zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego i stabilne dostawy ciepła. Ponadto będziemy rozwijać naszą współpracę z miastem i wspierać lokalne instytucje, działające w obszarach kultury, edukacji i sportu. Kolejne lata to także czas wytężonej pracy w zakresie nowych inwestycji i wielu wyzwań technologicznych, które zrealizujemy z myślą o mieszkańcach Krakowa.