Dzięki aplikacji zobaczysz dawny Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

20 lipca została uruchomiona darmowa aplikacja Pastguide, która zabierze nas w podróż do średniowiecznego Krakowa. To okazja, aby sprawdzić w pełnym 3D jak wyglądał rynek za czasów Kazimierza Wielkiego.

Od środy 20 lipca darmowa aplikacja jest dostępna na telefonach i tabletach z systemem iOS i Android. Umiejscawia widza na rynku i nakłada widok sceny z przeszłości. Działa w oparciu o opracowywaną przez firmę Pixel Legend platformę Emb3d. Umożliwia ona architektom i projektantom osadzanie i wizualizację projektów w miejscach rzeczywistych. Dzięki temu zobaczymy krakowski rynek za rządów Kazimierza Wielkiego.

Jak to działa?

- Pastguide działa dzięki geolokalizacji odczytuje nasze położenie. Urządzenie rozpoznaje kierunek  naszego wzroku i pokazuje określone miejsce tak, jak wyglądało w XIV wieku – mówi Maciej Głowacki z firmy Pixel Legend. – Zależy nam jednak na tym, aby aplikacja się rozwijała, dlatego myślimy już o dodaniu kolejnych funkcji.

W pierwszym etapie uruchomiona zostaje wizualizacja architektury stworzona w oparciu o materiały historyczne z Muzeum. W drugim etapie planowane jest dodanie ludzi w strojach z epoki i interakcji z otoczeniem, w tym gier dla najmłodszych.

Prace nad aplikacją trwały ponad pół roku. W efekcie końcowym użytkownicy mogą zobaczyć Rynek Główny w XIV wieku. Użytkownicy aplikacji zobaczą m.in. dawny budynek Sukiennic, Kościół Mariacki, Kościół św. Wojciecha czy wieżę ratuszową. – To hipotetyczny obraz – zdradza Piotr Opaliński z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. – Przeważająca jego większość jest zgodna z prawdą historyczną.

Aplikacja powstała dzięki współpracy Pixel Legend, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Aplikacja jest dostępna na stronie www.pastguide.com oraz w App Store i Google Play pod hasłem Pastguide.

comments powered by Disqus