Kultura na ŚDM nie tylko dla pielgrzymów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już tylko dni dzielą nas od rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży. W ramach wydarzenia w mieście odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, m.in. Cracovia Sacra, koncerty czy spektakle. Przedstawiamy niektóre z propozycji przygotowanych na najbliższy tydzień.

Chociaż Światowe Dni Młodzieży oficjalnie rozpoczynają się 26 lipca, w różnych interesujących wydarzeniach będzie można uczestniczyć znacznie wcześniej. Przygotowano bogatą ofertę kulturalną, która zainteresuje nie tylko pielgrzymów, ale mieszkańców czy turystów. Pielgrzymi za okazaniem identyfikatora pielgrzyma, będą mogli za darmo zwiedzić krakowskie muzea.

Cracovia Sacra przez kilka dni

Tegoroczna, 9. edycja Nocy Cracovia Sacra potrwa kilka dni i będzie ściśle związana z ŚDM. Krakowskie kościoły i klasztory będą otwarte dla mieszkańców, pielgrzymów i turystów od 24 do 27 lipca. – Postanowiliśmy trochę wyprzedzić ŚDM, aby pokazać kulturę materialną i duchową naszego miasta nim pielgrzymi skupią się na samym wydarzeniu – przyznaje Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Cracovia altera Roma”. W ścisłym centrum Krakowa znajduje się duża liczba zabytkowych kościołów o dużym historycznym znaczeniu. W programie oprócz licznych koncertów o tematyce sakralnej i wystaw, przewidziano również zwiedzanie świątyń Krakowa i okolic oraz odkrywanie kościelnych zabytków czy dzieł sztuki. – Tegoroczna edycja potrwa cztery dni, dzięki czemu zwiedzający będą mogli zobaczyć wszystkie interesujące ich miejsca – stwierdza Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Inauguracja wydarzenia odbędzie się w niedzielę 24 lipca o godzinie 18.30 w Bazylice Archikatedralnej na Wawelu. Pełny program wydarzenia znajduje się na stronie http://krakowskienoce.pl/199342,artykul,noc_cracovia_sacra.html

Muzea za darmo dla pielgrzymów

Swoją ofertę kulturalną przygotowały również krakowskie muzea czy domy kultury. Wystawy nieodpłatnie mogą zwiedzać wyłącznie pielgrzymi zarejestrowane w Komitecie Organizacyjnym ŚDM. Będzie to możliwe w następujących placówkach: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (wystawy w Pałacu Krzysztofory, w dniach od 25 lipca do 31 lipca w godzinach od 10.00 do 18.00), Oddział MHK Fabryka Emalia O. Schindlera (od 24 do 26 lipca w godz. Od 9.00 do 17.00). Od 25 do 31 lipca zostaną udostępnione następujące oddziały: Stara Synagoga przy ul. Szerokiej (9.00 – 17.00), Mury Obronne z Barbakanem (10.00 – 18.00), Dom Zwierzyniecki (10.00 – 18.00), oddział Dzieje Nowej Huty (10.00 – 18.00). Oprócz tego będzie można zobaczyć wystawy w Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz zwiedzić oddział MIM Ogród Doświadczeń (od 25 lipca do 1 sierpnia w godz. 10.00 – 22.00), jak i wystawy w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK (od 25 lipca do 1 sierpnia w godz. 11.00 – 21.00).

Miejskie muzea i ich oddziały będą dostępne dla wszystkich zwiedzających w stałych dniach i godzinach. Potrzebne informacje można znaleźć na oficjalnych stronach poszczególnych instytucji.

Jedyna oficjalna wystawa w ramach ŚDM

Przypominamy, że w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można zobaczyć jedyną oficjalną wystawę w ramach ŚDM . Na ekspozycji  „Maria Mater Misericordiae” zobaczymy 94 arcydzieła sztuki europejskiej. - To nie tylko obrazy, ale również tkaniny, gobeliny, rzeźby, malarstwo na papierze czy mozaiki – wymienia Andrzej Betlej, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.  W czasie ŚDM (26 – 31 lipca), wystawa będzie otwarta w godzinach 10.00 – 20.00.

Cracovia Danza opowie o polskiej historii

25 lipca na Rynku Głównym w Krakowie zobaczymy niezwykłe widowisko przygotowane przez Balet Dworski Cracovia Danza. „Kiedy Polska była chrzczona” to przedstawienie, które zaprezentuje czasy przełomu w kraju Polan. Tancerzom będą towarzyszyli muzycy – Maria Pomianowska z zespołem i oktet wokalny Octava Ensemble. Premiera przedstawienia w najbliższy poniedziałek o godzinie 21.00.

Opera o Joannie D’Arc

W Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 26 lipca o godz. 18;30 odbędzie się premiera opery Joanna D’Arc przygotowanej przez Krakowski Teatr Scena STU. Wstęp na wydarzenie jest wolny. To specjalna propozycja dla uczestników ŚDM w Krakowie. W teatrze Stu operę będzie można zobaczyć od listopada.

Czas na Festiwal Młodych

W ramach Światowych Dni Młodzieży odbędzie się Festiwal Młodych. To koncerty czy musicale organizowane przez uczestników z całego świata. – W samym Krakowie ma powstać 50 scen. Wydarzenia będą się odbywały nie tylko w plenerze, ale również w kościołach czy salach uczelni krakowskich – informuje Antoni Tompolski , szef departamentu Festiwalu Młodych KO ŚDM Kraków 2016. Pełny program dostępny TUTAJ
Warto na bieżąco śledzić strony poszczególnych instytucji, na których znajdują się potrzebne informacje dotyczące wydarzeń w ramach Swiatowych Dni Młodzieży.

News will be here