Ewakuacja bezcennych zabytków z Wawelu? Tak szkoliła się policja

Policyjne warsztaty z ochrony zabytków fot. policja

Pod kryptonimem Zabytek-23 policja brała udział w Krakowie w szkoleniu na temat ochrony dóbr kultury w sytuacjach kryzysowych. Warsztaty przygotował Międzynarodowy Ośrodek Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu.

Założeniem warsztatów było przetrenowanie działań w zakresie ochrony dóbr kultury w sytuacji kryzysowej oraz współdziałanie jednostek wojskowych z administracją publiczną.

Podczas części praktycznej współdziałały ze sobą siły zbrojne oraz przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, policji, straży pożarnej i granicznej.

Ewakuacja lądu, powietrza i drogą wodną

Scenariusz części praktycznej pierwszego dnia warsztatów obejmował ewakuację dóbr kultury z Zamku Królewskiego na Wawelu i transport drogą wodną na docinku rzeki Wisły do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Żołnierze pod nadzorem pracowników muzeum dokonali zabezpieczenia, zaewidencjonowania oraz ewakuacji zbiorów do wyznaczonych uprzednio miejsc z wykorzystaniem czterech łodzi płaskodennych. Epizod szkoleniowy dotyczący udaremnienia próby wywozu dóbr kultury drogą powietrzną zrealizowano przy udziale Karpackiego Oddziału Straży Granicznej na Lotnisku Kraków-Balice.

W drugim dniu części praktycznej w obiekcie Pałac Sztuki mieszczącym się na Pl. Szczepańskim 4 w Krakowie nastąpiła hipotetyczna eksplozja ładunku wybuchowego, w wyniku której doszło do uszkodzenia elewacji budynku oraz pożaru.  Jednocześnie, w pobliżu zostało ujawnione urządzenie zawierające prawdopodobnie materiały wybuchowe. Na miejsce został skierowany patrol policji i grupa rozpoznania minersko - pirotechnicznego przystąpili do ich neutralizacji z wykorzystaniem specjalistycznego wielozadaniowego robota pirotechnicznego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto