Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki. Na wystawie blisko 50 prac artysty

fot. D. Kołakowski/Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

„Ze snu czy z ducha?” to wystawa malarstwa Teofila Ociepki, prezentowana od 29 kwietnia w Zamku Żupnym w Wieliczce. Na ekspozycji znajdziemy prawie 50 prac artysty, na których dominuje fantastyczna przyroda.

– Inspiracją do przygotowania wystawy jest obraz „Kopalnia” Teofila Ociepki znajdujący się w zbiorach wielickiego muzeum. W ciemnej scenerii kopalni pracują górnicy – cóż bardziej typowego dla muzeum górniczego? A jednak nie dajmy się zwieść pozorom realizmu. Przy bliższym przyjrzeniu się pojawia się pytanie: dlaczego ci górnicy pracują wśród smoków lub dinozaurów? – czytamy w zapowiedzi wystawy.

Wyimaginowane krajobrazy i fantastyczne zwierzęta

Ekspozycja w Zamku Żupnym w Wieliczce prezentuje prawie 50 prac Teofila Ociepki. Pełne ekspresji dzieła sprawiają, że nie da się przejść wobec nich obojętnie. Wyimaginowane krajobrazy i fantastyczne zwierzęta, takie jak bazyliszki, uskrzydlone konie czy duchy, od lat fascynują odbiorców.

Oryginalną oprawę dla dzieł artysty stanowią kompozycje różnorodnych roślin, które wypełniają salę wystawową.

Wystawę „Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki” można oglądać od 29 kwietnia do 31 sierpnia w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Kim był Teofil Ociepka?

Artysta urodził się w Janowie pod Katowicami w rodzinie o tradycjach górniczych. W trakcie I wojny światowej walczył jako żołnierz armii pruskiej. Wtedy też natknął się na traktat Athanasiusa Kirchera „Siedemdziesiąt dwa imiona Boże”, który wzmógł w nim zainteresowanie wiedzą tajemną i okultyzmem.

Po I powstaniu śląskim Teofil Ociepka powrócił do kopalni, gdzie do emerytury pracował jako maszynista w elektrowni. Malować zaczął z polecenia szwajcarskiego ezoteryka Filipa Hohmanna z Wittenbergi. To właśnie on stał się duchowym przewodnikiem malarza.

Teofil Ociepka był typem samotnika, jednak chętnie opowiadał o swoich obrazach, snując historie o życiu na innych planetach czy walce dobra ze złem. W 1959 roku poślubił Julię Ufnal, a 10 lat później przeprowadził się do Bydgoszczy. Zmarł 15 stycznia 1978 roku w wieku 87 lat.

„Ze snu czy z ducha? Fantastyczne malarstwo Teofila Ociepki” to wystawa czasowa zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach.

comments powered by Disqus