Freak Fight - co to jest i na czym polega?

Fani sportów walki od dawna fascynują się pojedynkami bokserskimi lub coraz bardziej popularnymi starciami w formule MMA. Tego samego nie można powiedzieć o freak fightach, które dopiero dobijają się do prawdziwego topu, jeśli chodzi o oglądalność. W związku z tym niejednokrotnie osoby słyszące pytanie freak fight co to znaczy nie są w stanie udzielić prawidłowej odpowiedzi. Jeśli jesteś jedną z takich osób, to dobrze trafiłeś. W tym artykule postaramy się przedstawić, co to jest freak fight i na czym polegają walki w tej formule.


Freak fight co to jest?

W sportach walki takich jak boks, kick-boxing czy MMA freak fight oznacza dysproporcję w umiejętnościach, doświadczeniu, ale przede wszystkim wadze pomiędzy zawodnikami. Do walk freak fight coraz częściej angażują się medialne osoby, które swoimi zasięgami w mediach społecznościowych są w stanie wzbudzić zainteresowanie galą lub innym wydarzeniem. W Polsce od pewnego czasu gale freak fight cieszą się tak dużą popularnością, że niejednokrotnie można usłyszeć o liczbach odbiorców przewyższających nawet kilkukrotnie profesjonalne gale. Co więcej, na przykładzie pierwszej, a zarazem największej federacji freak fight w Polsce można zaobserwować pewien ciekawy trend. Mamy tutaj na myśli fakt, że profesjonalni zawodnicy kuszeni rozgłosem medialnym i dużymi pieniędzmi podpisują kontrakty z niegdyś opluwanymi federacjami, które kojarzyły się głównie  z patologią i antysportem.

Jeśli wiesz już, co to znaczy freak fight i na czym mniej więcej polegają walki amatorów, z pewnością zastanawiasz się, czy możesz typować takie wydarzenia w Polsce. Szybko spieszymy się z odpowiedzią – jak najbardziej. Pomimo że w naszym kraju działa legalnie kilka serwisów bukmacherskich tylko nieliczni wprowadzają do swojej oferty zakłady na tego typu imprezy. Jednym z nich jest Betclic, który jest oficjalnym sponsorem federacji FAME MMA. Wpisując betclic kod promocyjny podczas rejestracji, otrzymujesz pakiet powitalny dla nowych graczy składający się z cashbacku z prostymi zasadami obrotu. Ponadto po wykorzystaniu bonusu możesz w dalszym ciągu korzystać z wszelkich udogodnień i promocji tymczasowych dla stałych bywalców strony lub aplikacji mobilnej.

Freak fight zasady

Przyjęło się, że zasady freak fight zależą od tego, jak wygląda kontrakt podpisany pomiędzy dwoma zawodnikami lub zawodniczkami. Na galach freak fight najczęściej mamy do czynienia z pojedynkami w formule MMA, jednak coraz częściej amatorscy zawodnicy decydują się na początku swojej przygody na boks lub kickboxing. W profesjonalnym MMA uczestnicy podchodzą do przestrzegania warunków bardziej rygorystycznie. Walki celebrytów rządzą się jednak swoimi prawami i nie każdy akceptuje narzucone zasady freak fight. Dzieje się tak pod wpływem emocji, stresu i braku doświadczenia. Warto jednak dodać, że nad walkami czuwają najlepsi sędziowie, którzy od razu dostrzegają niedozwolone chwyty i informują o tym zawodników.

Co przyciąga największą uwagę podczas gal freak fight?

Może wielu z was zdziwić to, ale podczas freak fightowych gal nie tylko chodzi o samą rywalizację amatorów i półamatorów, a o atmosferę panującą przed wydarzeniami. Mowa tutaj przede wszystkim o konferencjach, które obecnie biją rekordy oglądalności. Widz oczekuje rozrywki, a tą zapewniają mu youtuberzy, instagramerzy i inne osoby ze świata mediów społecznościowych. Największą uwagę przyciągają realne konflikty i zaangażowanie w nie samych zawodników, którzy w Internecie oraz w licznych wywiadach dodatkowo „podkręcają rywalizację”. Gdy do tego dochodzą sprzeczki słowne, a nawet wybuchy agresji, rzadko która osoba przed ekranem monitora zdecyduje się na opuszczenie transmisji. Dlatego włodarze gal freak fight cały czas starają się tworzyć interesujące zestawienia. Drugim aspektem przyciągającym uwagę widzów są braki w umiejętnościach zawodników. Przeważnie osoby decydujące się dołączyć do danej federacji freak fightowej, nie mają zielonego pojęcia o biciu się, a na przygotowania mają zaledwie kilka tygodni. Paniczne ciosy, brak kondycji, słaba technika śmieszą widzów, którzy najczęściej nie są skłonni oglądać technicznych walk, bo od tego są inne federacje. Można zatem powiedzieć, że doszliśmy do takiego etapu, w którym popularność i brak umiejętności stały się bardziej pożądane niż sportowe pojedynki.

Przyszłość formatu freak fight

Jak w przypadku każdej dyscypliny, rozwój sportów walki zależy zarówno od widowiskowych spektakli, które przyciągają uwagę mas, jak i tych na marginesie, którzy cały czas przesuwają granice absurdu. Stąd duża atrakcyjność i konieczność walk freak fight. Imprezy takie jak rosyjskie walki międzypłciowe, starcia dwóch na jednego czy pojedynki w klatkach rzymskich na gołe pięści niegdyś były niszą, a obecnie są czymś normalnym. Wszystkie sztuki walki sprowadzają się do rywalizacji, pieniędzy i widowiska. W rzeczywistości nie ma jednak ryzyka, że inwazja influencerów, którą oglądamy obecnie, wyprze prawdziwy sport, a ludzie przestaną oglądać zawodników, którzy poświęcili połowę swojego życia, aby doskonalić swoje umiejętności. Nie mniej jednak nowy format freak fight to powiew świeżości i zarazem przydatna konkurencja dla profesjonalnych federacji.