Frekwencyjny rekord na Wawelu. Czym muzeum przyciągnie widzów w 2024 roku?

Dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu fot. Kinga Romek/LoveKraków.pl

Ponad 2,5 mln osób odwiedziło w 2023 roku Zamek Królewski na Wawelu. Takiego wyniku muzeum jeszcze nigdy nie odnotowało w swojej historii. Jakie atrakcje czekać będą na zwiedzających w przyszłym roku?

– To był rok, w którym osiągnęliśmy największą w historii frekwencję na Wawelu. Naszą instytucję odwiedziło ponad 2 mln 561 tys. widzów. To absolutny rekord, pewnego rodzaju granica, którą mam nadzieję pobijemy, choć będzie to bardzo trudne – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

16 wystaw i ponad 2,5 mln zwiedzających

W 2023 roku muzeum przygotowało dla widzów 16 ekspozycji, w tym 10 na wawelskim wzgórzu. Pozostałe zaś można było zobaczyć w oddziałach zamku – Dworze w Stryszowie i Pieskowej Skale, która została otwarta po wieloletnim remoncie wraz z nową, stałą ekspozycją „Kultura staropolska”.

Jednym z najważniejszych wydarzeń mijającego roku było otwarcie monumentalnej wystawy „Obraz Złotego Wieku”. Na wielowątkową opowieść o rozkwicie kultury i sztuki pod panowaniem ostatnich Jagiellonów złożyło się blisko 450 obiektów z całego świata. Zwiedzający mogli także stanąć twarzą w twarz z XVI-wiecznymi głowami wawelskimi, które specjalnie na ekspozycję zostały zdjęte ze stropu Sali Poselskiej.

Warto również wspomnieć o wawelskiej kolekcji, która powiększyła się o wybitne dzieła sztuki pędzla Tycjana, Belliniego i Jana Brueghela II Młodszego, a także nowe nabytki z porcelany stworzone w królewskiej manufakturze w Miśni, w tym naturalnej wielkości lisa, jednego z pięciu istniejących dziś na świecie.

Czym Zamek Królewski na Wawelu zamierza przyciągnąć widzów w 2024 roku?

Podziemna trasa zwiedzania

Już 4 stycznia zostanie otwarta nowa wystawa stała „Wawel Podziemny. Lapidarium”. Po raz pierwszy w historii zwiedzający będą mogli zobaczyć mieszczące się pod wschodnim skrzydłem renesansowe piwnice zamku. Na ponad 500 mkw. historycznej przestrzeni umieszczono nieznany dotąd zbiór nowożytnych detali architektonicznych i kamiennych rzeźb.

­– To opowieść o zamku, opowieść o jego historycznej, oryginalnej tkance, ale również opowieść o ludziach. Przypominamy te osoby, które poprzez swoją pracę i zaangażowanie, wpłynęły na dzieje zamku – podkreślił Andrzej Betlej.

Porcelana, Wyspiański i koronacje

W lutym zwiedzający będą mogli zobaczyć zaaranżowany na nowo Gabinet Porcelanowy. Ekspozycja ukazująca XVII-wieczną porcelanę miśnieńską zlokalizowana zostanie w północnym skrzydle I piętra Zamku Królewskiego w ramach zwiedzania Apartamentów Prywatnych.

Kolejnym ważnym projektem będzie prezentacja dzieł Stanisława Wyspiańskiego o tematyce wawelskiej. Na ekspozycji znajdzie się niemal 300 obiektów, a wśród nich m.in. pastele wyobrażające królów: Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta oraz aktorów grających w dramacie „Bolesław Śmiały” – rzadko pokazywane ze względów konserwatorskich, a także duży zespół rysunków do projektu Akropolis.

– Chcemy, aby ta wystawa została uzupełniona przez specjalnie wyreżyserowane przez panią Agatę Dudę-Gracz immersyjne spektakle. Po raz pierwszy w przestrzeniach zamku będzie można zmierzyć się z postacią, słowem i dramatem Stanisława Wyspiańskiego – wyjaśnił dyrektor zamku Andrzej Betlej.

Otwarcie ekspozycji „Wawel Wyspiańskiego” odbędzie się pod koniec marca. W przyszłym roku nie zabraknie również prezentacji arcydzieł z kolekcji Lanckorońskich, drugiej odsłony wystawy o lwowskiej rzeźbie rokokowej czy sztuki współczesnej.

Z kolei jesienią zwiedzający będą mogli zobaczyć królewskie pamiątki dotyczące ostatnich wawelskich koronacji. Wystawa „Niech żyje Król! Koronacje Sasów na Wawelu” została zorganizowana przy współpracy ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie.

– Program bardzo różnorodny, który pozwoli nam myśleć o zamku jako o miejscu wspólnym, ponieważ ta różnorodność zakłada spotkania, konfrontacje, reinterpretacje, ale również myślenie o naszym dziedzictwie – tak podsumował plany na 2024 rok dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

News will be here