G. Stawowy: W ten sposób cofniemy się o 15 lat

Zdjęcie przykładowe fot. pixabay.com

Radny Grzegorz Stawowy alarmuje, że w Krakowie obchodzone są plany miejscowe. Firmy kupują nieruchomości przeznaczone na wynajem instytucjonalny, ale tak naprawdę są tam klasyczne mieszkania. – Firmy mają takie benefity, że mogą wybudować większe budynki z mniejszą liczbą miejsc parkingowych i mniejszym obszarem zielonym – tłumaczy Stawowy.

Radny podaje przykład z ul. Bagrowej. Tam fundusz inwestycyjny kupił nieruchomość, która powstała na terenach pod usługi z przeznaczeniem na wynajem mieszkań. Według Stawowego jest to otwarcie furtki do traktowania działek usługowych jako mieszkaniowych.

– Ten budynek jest sklasyfikowany jako dom wczasowy czy pensjonat, a przecież niczym się nie różni od przeciętnego bloku mieszkalnego – dodaje.

Grzegorz Stawowy zauważa problemy, jakie wiążą się z tego typu praktykami. Mianowicie chodzi o ilość powierzchni biologicznie czynnej, intensywność zabudowy czy wskaźnik miejsc parkingowych, który dla takiej zabudowy wynosi 0,67 na jedno mieszkanie.

– W ten sposób cofa nas to o 15 lat – mówi. Podobnie jest z innymi parametrami, są duże mniejsze niż te ustalone na terenach pod zabudowę np. wielorodzinną.

Jaka rada? Zmiana wskaźników w planach miejscowych i w wydawanych warunkach zabudowy. Wcześniej jednak potrzebna jest analiza. Dlatego radny uważa, że prezydent powinien przyjrzeć się temu, gdzie takie mieszkania mogą powstać i określić w tych miejscach właśnie m.in. parametry dotyczące minimalnej liczby miejsc parkingowych, minimalnej powierzchni biologicznej czynnej czy wskaźników intensywności zabudowy.

Grzegorz Stawowy przekonuje, że to niezbędny ruch, ponieważ sektor wynajmu instytucjonalnego będzie rósł. Obecnie to 5%, ale w ciągu najbliższych lat udział w rynku tego typu nieruchomości może wzrosnąć do 10%.

– Trzeba tę praktykę uciąć teraz i pokazać, że miasto nie godzi się na obchodzenie planów miejscowych, albo za parę lat obudzimy się z ręką w nocniku – podkreśla.

Jeśli plan radnego wypali, podniesione zostałyby wcześniej wymienione wskaźniki dla takich budynków, jak hotele, pensjonaty, akademiki, domy wczasowe czy domy klasztorne.

comments powered by Disqus