Galeria Dudy-Gracza przejdzie metamorfozę. Na nowej ekspozycji pojawi się 180 prac artysty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W połowie listopada zwiedzający będą mogli zobaczyć zupełnie nową odsłonę Autorskiej Galerii Jerzego Dudy-Gracza, mieszczącej się w Nowohuckim Centrum Kultury. Na ekspozycję trafi 180 nieprezentowanych dotąd dzieł malarza.

Galeria Jerzego Dudy-Gracza została otwarta w styczniu 2020 roku. Po ponad dwóch latach funkcjonowania w obecnym kształcie, przyszła pora na jej diametralną metamorfozę. Aktualną wystawę zwiedzający będą mogli podziwiać do końca sierpnia. Później, na czas zmiany ekspozycji, czyli od 1 września do połowy listopada, galeria będzie zamknięta.

Nowe oblicze Dudy-Gracza

Nowohuckie Centrum Kultury dysponuje łącznie prawie 300 pracami malarza, jednak do tej pory zostało zaprezentowanych tylko 91 dzieł. Ma to związek z umową zawartą z rodziną artysty.

– Zgodnie z nią co dwa lata będziemy zmieniać ekspozycję i pokazywać kolejne 100 prac. Dzięki temu widzowie mają żywy dostęp do przekroju jego twórczości. Mamy jednak świadomość, że te 300 prac to stosunkowo niewielki, choć starannie wybierany, fragment dorobku artysty. Łącznie namalował on prawie trzy tysiące obrazów – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Joanna Gościej-Lewińska, kuratorka galerii.

Na nowej ekspozycji, otwartej dla zwiedzających w połowie listopada, znajdzie się około 180 dzieł Jerzego Dudy-Gracza. Będą to prace, które dotychczas nie były udostępniane. Krakowianie oraz turyści będą więc mogli odkryć zupełnie nowe oblicze słynnego artysty.

Twórczość Jerzego Dudy-Gracza kojarzona jest zwłaszcza ze sztuką prowokacyjną, a nawet drapieżną. Artysta w wyostrzony sposób ukazywał bowiem przywary społeczeństwa. Nie brakuje jednak dzieł, w których uwidacznia się inna twarz malarza – pełna humoru, wrażliwości i sympatii.

comments powered by Disqus