Grupa RMF przejęła Radiofonię

8 lipca Radiofonia wróciła do radio-odbiorników, ale już nie jako projekt studencki pod zwierzchnictwem i finansowaniem krakowskich uczelni, ale jako część grupy medialnej RMF.

Spółka Bauer Media będąca właścicielem grupy RMF rozpoczęła nadawanie nowego programu na częstotliwości 100,5 FM, czyli tej, na której funkcjonowała do końca maja stara Radiofonia. Przypomnijmy, od czerwca działa Stowarzyszenie Radiofonia, które istnieje na razie jedynie w internecie pod adresem Radiofonia.net. Stało się tak za sprawą decyzji rektorów krakowskich szkół wyższych, którzy zaprzestali finansowania studenckiego radia.

Najbardziej zdziwieni całą sprawą są twórcy rozgłośni, którzy nie kryją swojego oburzenia. Wszystko wskazuje bowiem na to, że komercyjne radio "przejęło" Radiofonię, podpisując umowę z Fundacją Akademickiego Radia Żak. – Jesteśmy w szoku i czujemy się oszukani. Uczelnie zaprzepaściły kilka lat naszej ciężkiej i wolontaryjnej pracy, oddając tę historię i część marki komercyjnemu radiu. Taki trend jest ostatnio na uczelniach, że zamiast wspierać studentów, wolą zarabiać – powiedział nam jeden ze współpracowników Radiofonii.

Ratujemy krakowską stację "Radiofonia" – twierdzi RMF. W specjalnym oświadczeniu, właściciel grupy RMF pisze: "Grupa RMF wspomoże Fundację Akademickiego Radia Żak przy produkcji programu wykorzystując zarówno własne know how, jak i dotychczasowe doświadczenia „Radiofonii”. Grupa RMF zapewni również finansowanie działalności Radiofonii".

To oznacza, że rektorzy poparli tę ideę i oddali studencki projekt tworzony przez lata, w ręce medialnego giganta. Nie bez znaczenia jest fakt, że za grupą RMF stoją bardzo duże możliwości finansowe i doświadczenie. Doszło ponadto do sytuacji, gdzie na rynku istnieją dwa podmioty tytułujące się nazwą Radiofonia.

Związek Grupy RMF z tym radiem nie ogranicza się tylko do tego, że wspólnie działamy w Krakowie – mówi prezes spółki Multimedia, Andrzej Mielimonka – Z sentymentem spoglądamy na „Radiofonię”, bo wielu z nas - pracowników Grupy RMF - związanych było kiedyś z krakowskimi rozgłośniami akademickimi, począwszy od prezesa RMF FM, Tadeusza Sołtysa. Cieszymy się, że udało się nam uratować koncesję „Radiofonii” i dołożymy starań, aby zachować jej niepowtarzalny profil. Mamy także nadzieję, że ta decyzja Grupy RMF pokaże innym przedsiębiorcom nowe możliwości współpracy biznesu ze środowiskami akademickimi.

Swoje oświadczenie wystosowało również Stowarzyszenie Radiofonia, oto jego treść:

"Jako członkowie Stowarzyszenia Radiofonia, które zrzesza osoby tworzące Radiofonię, w tym jej redakcję i wszystkich współpracowników nadających jej kształt, stanowczo odcinamy się od nowej rozgłośni, która 8 lipca b.r. zaczęła emitować program na 100,5 MHz w Krakowie.

Radiofonia zakończyła nadawanie na tym paśmie 31 maja b.r. i od tego czasu pozostaje radiem internetowym, dostępnym poprzez stronę www.radiofonia.net oraz aplikacje mobilne. Od 8 lipca na częstotliwości 100,5 MHz nadaje inne radio, które posługuje się tą samą nazwą. Jesteśmy zdumieni zaistniałą sytuacją.

Pragniemy oświadczyć, że nie mamy z tą inicjatywą nic wspólnego. Nowa stacja, która mieni się „Radiofonią” została stworzona przez Grupę RMF i, poza przyznaną koncesją, nie zachowuje żadnej ciągłości z tą Radiofonią, którą tworzyliśmy od 2009 r. Cyniczne wykorzystywanie tej nazwy, która przez lata zdążyła zakorzenić się w życiu kulturalnym Krakowa i świadomości słuchaczy, jest nadużyciem i wprowadza odbiorców w błąd.

Do maja 2013 r. Radiofonia była zarządzana przez Fundację Krakowskiego Radia Akademickiego Żak. Fundacja została 17 kwietnia b.r. postawiona w stan likwidacji decyzją Rektorów krakowskich szkół wyższych. Efektem było zniknięcie rozgłośni z eteru, rozwiązanie redakcji, wypowiedzenie umów pracownikom oraz zanegowanie dorobku setek osób, które współtworzyły Radiofonię.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, metodą faktów dokonanych, w sposób urągający jakimkolwiek standardom komunikacji, że Fundacja, będąca formalnie w stanie likwidacji i próbująca zamknąć podległą jej stację, de facto przekazała miejsce w eterze Grupie RMF, która – nie mamy złudzeń – nie jest podmiotem powołanym w celu tworzenia rozgłośni misyjnych. Doszło do tego bez wiedzy redakcji, w wyniku działań prezesa Zarządu Fundacji niezgodnych z deklaracjami uprzednio składanymi redakcji, pana Macieja Okonia. Stawia to pod znakiem zapytania także zaufanie do osób publicznych, jakimi są rektorzy krakowskich uczelni, którzy przecież niedawno odtrąbili definitywne zamknięcie rozgłośni, a dziś firmują tak niejasny projekt zarządzany przez osobę skompromitowaną w oczach redakcji. Dają tym samym jasny komunikat młodym ludziom, że nie warto robić rzeczy ambitnych, gdyż liczą się tylko inicjatywy przynoszące materialny zysk.

Wyrażamy oburzenie faktem, iż marka, na którą przez ponad cztery lata pracowały setki wolontariuszy potajemnie wchodzi w alians na budzących wątpliwości zasadach z zewnętrznym, komercyjnym podmiotem. Traktujemy to jako książkowy przykład tego, jak w praktyce uczelnie rozumieją rozwój swoich podopiecznych.

Dziwi nas i zastanawia, że prezes Okoń, będący obecnie jedyną osobą związaną z Fundacją i który konsekwentnie prowadził działania zmierzające do rozbicia redakcji “dawnej” Radiofonii, posługuje się nadal liczbą mnogą mówiąc o swoich działaniach i używa formy „my”. Chcemy podkreślić fakt, że za Panem Prezesem nie stoi nikt, kto dotychczas był częścią Radiofonii.

Jako zespół tworzący Radiofonię i zdecydowany tworzyć ją nadal, ubolewamy nad przebiegiem sytuacji i sposobem w jaki potraktowano wysiłek setek ludzi. Wierzymy, że słuchacze nie dadzą się zwieść i pozostaną przy tej Radiofonii, która tworzy radio z pasji i potrzeby serca, na www.radiofonia.net."