Gwóźdź z krzyża Chrystusa. W katedrze na Wawelu można zobaczyć niezwykłą relikwię

fot. Krzysztof Kalinowski
W trakcie Wielkiego Postu relikwia Gwoździa Chrystusowego jest wystawiana w katedrze na Wawelu.
Relikwia Gwoździa Chrystusowego została ofiarowana królowi polskiemu Władysławowi II Jagielle oraz jego małżonce królowej Zofii Holszańskiej prawdopodobnie przez papieża Marcina V. Miał być to dowód wdzięczności za zasługi króla dla Kościoła (chrzest Litwy), jak również prezent z okazji narodzin syna – Władysława III, zwanego później Warneńczykiem.

„Relikwia została przesłana do Polski 29 czerwca 1425 r. przez kard. Giordano Orsini (bp. kolejno Neapolu, Albano i Sabiny). Przywieziona do Krakowa ostatniego dnia czerwca, została przyprowadzona w uroczystej procesji całego miasta do katedry. Żelazny, kuty, czterościenny w przekroju gwóźdź, ujęty jest w oprawę jubilerską, pozostałą po gotyckim relikwiarzu” – informuje Katedra na Wawelu.

Całość zamknięta jest w barokowym, srebrnym, pozłacanym relikwiarzu w kształcie monstrancji z promieniami, oplecionymi wieńcem cierniowym. Wszystko wieńczy rzeźba anioła, trzymającego krzyż. Na stopie umieszczono cztery srebrne medaliony z płaskorzeźbionymi scenami pasyjnymi: Wieczerzy Pańskiej, Modlitwy w ogrojcu, Biczowania i Cierniem koronowania. Relikwiarz w każdy piątek Wielkiego Postu, podczas mszy świętej, odprawianej przed ołtarzem pw. Wszystkich Świętych w katedrze krakowskiej, jest wystawiony do uczczenia przez wiernych.