Historia wyczarowana z LEGO®!

HistoryLand udowadnia, że o historii Polski można mówić ciekawie i bez sztucznego zadęcia. Wystawa makiet historycznych z LEGO®  łączy pokolenia - coś dla siebie znajdą tutaj zarówno fani ciekawostek historycznych, nowinek technologicznych, czy perfekcyjnego makieciarstwa. Ale przede wszystkim jest to raj dla wszystkich wielbicieli kultowych klocków.  Cała wystawa mieści ich ponad milion! Poniżej przedstawiamy dziewięć powodów dla których koniecznie musicie odwiedzić HistoryLand.

BISKUPIN

Na starcie wystawy przeniesiesz się do czasów kiedy Słońce było bogiem. Z prawie 90 tysięcy klocków LEGO® powstała makieta Biskupina, która wiernie odtwarza wygląd archeologicznej sensacji XX wieku. Detale pozwalają poznać architekturę osady: jej bramy, palisady, dachy, mury i sklepienia. Widz absolutnie nie musi martwić się o historyczną poprawność budowli. Podczas tworzenia makiety, HistoryLand wielokrotnie konsultował się z Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. Nawet kąt nachylenia dachów klockowej osady odpowiada temu rzeczywistemu. W tym miejscu poznacie nie tylko konstrukcyjne tajemnice słynnego założenia na jeziorze. Makietę zaludniają niezliczone postaci, trudniące się rzemiosłem, polowaniem, hodowlą zwierząt, czy metalurgią. Całości dopełnia klimatyczna muzyka i materiał wideo pokazujący zwyczaje panujące w pradawnej osadzie.

BITWA POD GRUNWALDEM

Przy kolejnej makiecie fani średniowiecza będą naprawdę zachwyceni. Na ponad 200 m2 rozgrywa się epicka Bitwa pod Grunwaldem. 15 lipca 1410 roku starły się na śmierć i życie wojska Władysława Jagiełły  i księcia Witolda z oddziałami Zakonu Krzyżackiego. Dzięki koncentrycznemu ustawieniu makiety, znajdziecie się w samym środku największej batalii polskiego średniowiecza. Autorzy postarali oddać się całą grozę i piękno wydarzenia: 12 tysięcy konnych rycerzy, mapping 3D, animacje, tablety, z ciekawostkami, realistyczne elementy otoczenia – wszystko to sprawia, że przyspieszony puls będzie towarzyszył Wam przez długie minuty.

BITWA MORSKA POD OLIWĄ

Nie wszyscy wiedzą, że Polska w swojej historii toczyła także bitwy morskie. Najsłynniejszą z nich – Bitwę pod Oliwą można zobaczyć ze szczegółami w HistoryLand.  Choć to makieta, niemal można poczuć kołysanie fal i zapach prochu strzelniczego. Ze słynnych duńskich klocków powstało dziewięć galeonów - okrętów do złudzenia przypominających te, które stoczyły polsko-szwedzki pojedynek w 1627 roku . Warto podkreślić, że olinowanie i żagle są prawdziwe, wykonał je mistrz w swoim fachu – człowiek, który zawodowo tworzy tekielunki na statkach. Twórcy Bitwy pod Oliwą nie zapomnieli też o dzieciach. Za pomocą zintegrowanego z projektorami koła sterowego, każdy może zmienić pogodę towarzyszącą potyczce:  rozpętać sztorm lub sprawić, że zza chmur wyjdzie słońce. Można także spróbować swoich sił przy wiązaniu węzła żeglarskiego i dotknąć repliki prawdziwej armaty.

KRAKOWSKI RYNEK

Centralnego placu Krakowa chyba nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. Swoim pięknem przyciąga miliony turystów z całego świata. Rynek stolicy małopolski zobaczycie w pełnej okazałości również w HistoryLand. Za pomocą LEGO® oddano kunsztowną bryłę renesansowych Sukiennic, smukłą wieżę ratusza i zabytkową fasadę Kościoła Mariackiego. Dzięki przygaszonemu światłu i bogatemu mappingowi 3D można zanurzyć się świat legend, podań i ważnych wydarzeń historycznych związanych z tym miejscem. Na płycie Rynku aż roi się od postaci. Uważny obserwator zauważy tutaj m.in. Hołd Pruski, scenę przysięgi Kościuszki na Rynku, miejscowe przekupki, czy słynną wróżkę Dzidziannę Solską. Szczególnym powodzeniem wśród najmłodszych cieszy się prawdziwa trąbka, na której każdy może wcielić się w krakowskiego hejnalistę.

WAWEL

W kolejnej sali wystawowej czeka na nas perełka krakowskiego gotyku – katedra Wawelska. W klockowej wersji nie zapomniano o jej przepięknych detalach. Podświetlone bogatymi iluminacjami lśnią rozety, wieżyczki i witraże w oknach. Wawel to także miejsce królewskie,  w którym legenda miesza się z historią. Zobaczymy tutaj m.in. realistycznego smoka szybującego ponad budowlą, orszak królewski wyruszający na wyprawę, tajemnicze laboratorium alchemika Jana Twardowskiego i duch straszący w wieży zamkowej. Obok makiety na wszystkich czeka nie lada gratka – prawdziwy rzeźbiony tron na którym można usiąść i zrobić sobie niezapomniane zdjęcie.

WESTERPLATTE

W podróży przez dzieje pora na XX wiek i II wojnę światową. Złotymi zgłoskami na kartach historii zapisała się bohaterska obrona przez polskich żołnierzy półwyspu Westerplatte. Przebieg siedmiu walk widzowie poznają krok po kroku w niekonwencjonalny sposób. Wystarczy dotknąć panelu i skierować wiązkę światła na interesujący nas sektor makiety. Mapping 3D podkreśla najważniejsze miejsca fortu: pomnik upamiętniający żołnierzy, zabudowania, okopy i złowrogi pancernik Schleswig Holstein. Mali odkrywcy mogą ponadto wejść do prawdziwej budki strażniczej.

MONTE CASSINO

Choć jako jedyne to miejsce znajduje się poza granicami Polski, nie mogło zabraknąć go na wystawie. Słynne włoskie wzgórze z klasztorem na szczycie, było świadkiem wyjątkowej szarży dokonanej przez Polaków. W 1944 roku jej szczyt zdobyli dzielni żołnierze generała Andersa. Makieta dzieli się na dwie części. Po jednej stronie pokazane jest wzgórze, a po drugiej cmentarz ze słynnymi orłami  nad bramą strzegącymi spokoju poległych. Choć historia w jest smutna, nie zabrakło humorystycznych akcentów. Żołnierzom pod Monte Cassino towarzyszy niedźwiedź Wojtek – słynny miś który w wojsku dorobił się rangi kaprala. Dzięki nomen omen niedźwiedziej sile, pomagał nosić kompanom skrzynie z amunicją. Jak wielki był Wojtek? Przekonajcie się sami – tuż obok makiety zobaczycie go w skali 1:1.

STOCZNIA GDAŃSKA

Z czym powszechnie kojarzy się Stocznia Gdańska? Protesty, Porozumienia Sierpniowe, powstanie Solidarności, Lech Wałęsa… Ale to także olbrzymi zakład produkcyjny w którym powstają statki, a ludzie dwoją się i troją, żeby wykonać normę produkcyjną. W HistoryLand znajdziecie tu także m.in. kultowe pojazdy PRL-u zbudowane z klocków LEGO® na czele z pociesznym kaszlakiem, czyli Fiatem 126p.

CZĘSTOCHOWA

To największa budowla w HistoryLand. Blisko 300 tys. klocków złożyło się na zabudowania klasztoru. Setki światełek LED iluminujące makietę tworzą niezapomniany kolorowy spektakl. Ci, którym mało wrażeń, mogą założyć okulary VR i podziwiać Częstochowę z lotu ptaka.


comments powered by Disqus