Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie opracowali wspólnie z fizykami medycznymi i lekarzami Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie technologię druku 3D wkładek polimerowych do aplikatorów ocznych.
– Naszym zadaniem było przede wszystkim opracowanie polimerowego aplikatora, który będzie mógł być szybko wdrożony do terapii i będzie spełniać wszystkie założenia – wyjaśnia dr inż. Piotr Szatkowski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH w Krakowie.
W pierwszym etapie stworzono projekt dotychczas stosowanego aplikatora z uwzględnieniem i jednoczesnym poprawieniem geometrii żłobień na ziarna jodu oraz poprawiono szczelność samego aplikatora. Dobrano odpowiednią metodę produkcji, wybrano druk 3D oraz materiał, który spełnia rygorystyczne wymagania dla zastosowań w medycynie.
Zastosowanie druku 3D umożliwia stworzenie dowolnych projektów, które można dostosować do wielkości zmiany nowotworowej, co w przyszłości doprowadzi do w pełni zindywidualizowanego procesu leczenia.
– Materiał z którego drukowane są wkładki jest przeznaczony do zastosowań medycznych. Możliwości jakie daje technologia druku 3D uniezależnia Szpital Uniwersytecki w Krakowie od wahań rynku i dostępności wkładek polimerowych w kraju i zagranicą. Nasz szpital nabył odpowiednią drukarkę i rozpoczyna drukowanie opracowanych przez naukowców odpowiednich wkładek polimerowych – wyjaśnia prof. Bożena Romanowska-Dixon ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.