Jak wyglądała garderoba konspiratorki? "Piękna Niepodległa" w Muzeum AK

Wystawa "Piękna Niepodległa" w Muzeum AK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Muzeum Armii Krajowej można już zobaczyć wystawę „Piękna Niepodległa”. To opowieść o kobietach działających w niepodległościowych organizacjach – były kurierkami, zajmowały przygotowaniem materiałów wybuchowych i uczestniczyły w akcjach bojowych. Zwiedzający mają okazję zajrzeć do garderoby konspiratorki czy za parawan szpitala polowego. LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

– „Piękna Niepodległa” to opowieść o kobietach, które walczyły o niepodległość, jej utrzymanie i równouprawnienie. Moim zdaniem obchody 100-lecia niepodległości w Krakowie warto byłoby zacząć od tego, jak ogromny wkład miały kobiety w odzyskanie niepodległości – mówi Mateusz Gawlik, jeden z autorów wystawy.

Kobiety na pierwszym miejscu

Ekspozycja przypomni sylwetki bardziej i mniej znanych uczestniczek obu konspiracji niepodległościowych oraz kobiet działających na innych polach – artystek, pionierek, polityków i działaczek społecznych. Wśród nich znajdą się m.in. Aleksandra Zagórska – komendantka Ochotniczej Legii Kobiet, Wanda Gertz – legionistka i komendantka „Dysku”, Stanisława Paleolog – działaczka niepodległościowa i komisarz policji, Olga Stawecka – żołnierz Legionów a następnie siostra serafitka czy Helena Bujwidówna-Jurgielewiczowa – obrończyni Lwowa i pierwsza kobieta-weterynarz.

– Kobiety – tak samo jak mężczyźni – rozumiały, że niepodległości nie da się kupić „za dwa grosze i dwie krople krwi”. Wiele kobiet podjęło wówczas pracę w służbach sanitarnych, niosąc pomoc zarówno rannym w przyfrontowych lazaretach, jak i dotkniętej chorobami ludności cywilnej. Były również i takie, które chciały na równi z mężczyznami walczyć z bronią w ręku. Dzięki ich uporowi w 1918 roku utworzono Ochotniczą Legię Kobiet, a w okresie międzywojennym organizowano kursy Przysposobienia Wojskowego Kobiet, co zaprocentowało w czasie II Wojny Światowej ich wielkim zaangażowaniem w działalność Polskiego Państwa Podziemnego – opowiada Izabela Cisek, kuratorka wystawy.

Po zakończeniu działań wojennych kobiety zajęły się polityką, pracą społeczną czy życiem rodzinnym. Jednak radość z odzyskanej niepodległości nie miała potrwać długo. Po niecałych 20 latach znowu trzeba było bronić ojczyzny. Udział w II Wojnie Światowej wiele kobiet przypłaciło więzieniem, torturami, zesłaniem, obozem koncentracyjnym i śmiercią.

Co zobaczymy?

Na wystawie zobaczymy przede wszystkim fotografie, dokumenty czy pamiątki po bohaterkach walk o niepodległość. Zwiedzający mogą również zajrzeć do garderoby elegantki-konspiratorki czy za parawan szpitala polowego. Na potrzeby wystawy odtworzono również wnętrza mieszkania sprzed stu lat, którego główną część stanowi salon.

„Piękną Niepodległą” będzie można oglądać w Muzeum Armii Krajowej do 31 grudnia 2018 roku.