Jak wyglądała ekspozycja w Domu Matejki 120 lat temu?

Dom Jana Matejki fot. Archiwum

Dokładnie 120 lat temu dla zwiedzających otwarto Muzeum Domu Jana Matejki. We wtorek, w oddziale MNK, zostanie zaprezentowana – w aranżacji nawiązującej do tej historycznej – stała ekspozycja. Wówczas odwiedzającym udostępniono salon i sypialnie artysty, gdzie zaprezentowano m.in. obrazki czy rysunki.

To był 6 marca 1898 roku. Właśnie wtedy dla zwiedzających zostało otwarte Muzeum Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41. Teraz widzowie mają okazję przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wówczas wyglądała stała ekspozycja. W związku z tym, przygotowano wystawę na wzór tej pierwszej na podstawie XIX-wiecznych fotografii i „Przewodnika po zbiorach”.

–  Będziemy oglądać eksponaty w takim etalażu, jak 120 lat temu. Wtedy zajęto pierwsze piętro budynku, natomiast na drugim piętrze przygotowaliśmy ekspozycję z 20-lecia międzywojennego. Na trzecim piętrze zostanie zaaranżowane mieszkanie i biuro kustosza muzeum Macieja Szukiewicza, który pełnił tę funkcję od 1908 do 1943 roku. Był on współpracownikiem artysty i miłośnikiem jego twórczości – mówi kustosz Domu Jana Matejki Marta Kłak-Ambrożkiewicz.

Jak za dawnych lat

Z muzealnego magazynu zostaną wyjęte przedmioty, które do tej pory nie były pokazywane w oddziale MNK. Co więcej, będą wystawiane dokładnie tak jak ponad 100 lat temu.

– Ten sposób znacznie odbiega od współczesnych wymogów konserwatorskich. Eksponaty będą się znajdować blisko widza, bez gablot. Zwiedzający zobaczą dokładnie te same dzieła sztuki, które zobaczyli krakowianie ponad 100 lat temu – zaznacza Marta Kłak-Ambrożkiewicz.

W dawnym salonie znajdzie się miejsce dla nagród i odznaczeń, które otrzymał m.in. malarz i album zawierający prawie 250 wkładek z podziękowaniami i gratulacjami od Polaków w roku jego jubileuszu artystycznego. Będzie również można zobaczyć pośmiertną maskę Jana Matejki i wykonany na jej podstawie srebrny odlew.

Tyle będzie się działo w samym oddziale. O godzinie 18.00 w Sukiennicach rozpocznie się międzynarodowa gala symfoniczna w wykonaniu młodych kameralistów Szkoły Muzycznej I stopnia w Dobczycach i Szkoły Muzycznej w niemieckim Versmold. Koncert zainauguruje obchody roku „Jan Matejko – Jubileusze 2018”. W ich programie znajdzie się m. in. konferencja Forum Muzeów Domów Historycznych i Rezydencji Pałacowych, koncert w Bazylice Mariackiej w rocznicę urodzin mistrza oraz liczne spotkania edukacyjne i popularnonaukowe.