Jaki będzie Park Grzegórzecki przy planowanym Centrum Muzyki? Zakończyły się konsultacje społeczne

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Ostatnio odbyło się trzecie z kolei spotkanie z mieszkańcami w sprawie budowy Centrum Muzyki oraz parku, który ma powstać wokół muzycznego kompleksu w rejonie ul. Skrzatów na Grzegórzkach. Z części zielonego terenu krakowianie będą mogli korzystać jeszcze w tym roku.

Centrum Muzyki i przylegający do niego ponad 5-hektarowy park Grzegórzecki, to jedne z większych i dłużej wyczekiwanych krakowskich inwestycji ostatnich lat. 1 marca odbyło się trzecie spotkanie z mieszkańcami w sprawie zagospodarowania terenu pod przyszły kompleks muzyczny i okalający go zieleniec. Podsumowano wcześniejsze konsultacje warsztatowe, które będą wytycznymi do konkursu na koncepcję architektoniczną parku i podano jego wstępną wizję.

„Minimum betonu maksimum zieleni”

– Będziemy bardziej skupiać się na adaptacji istniejącego terenu, a nie na projektowaniu go od nowa – mówił Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, który przeanalizował działanie warsztatowe czterech grup z wcześniejszych konsultacji oraz podkreślił, że wszystkie z nich skupiły się na tym, aby w parku znalazło się minimum betonu i maksimum zieleni.

Zgodnie z postulatami krakowian, ZZM chce, żeby w przyszłym grzegórzeckim parku uwzględniony został istniejący układ komunikacyjny. – Drzewa na tym terenie mają zostać zachowane, podobnie jak alejki – wymieniał Pawlik oraz zaznaczał, że powstaną także nowe przejścia wykonane z naturalnych materiałów, a w sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego nie zabraknie oświetlenia czy iluminacji drzew. W pobliżu Centrum Muzyki nie będzie natomiast typowych placów zabaw – czego domagali się mieszkańcy – ale pojawią się elementy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, bo zobowiązuje do tego plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.

Park Grzegórzecki ma nawiązywać do swojego otocznia – bulwarów wiślanych, poaustriackiego fortu Luneta Grzegórzecka oraz przyszłego Centrum Muzyki – i być miejscem integracji społecznej.

Marzec miesiącem porządków

– Początkiem marca rozpoczniemy prace porządkowe na terenie przyszłego parku przy ul. Skrzatów. Obejmą one obszar o powierzchni ok 1 ha. Planujemy między innymi usunięcie samosiewów, zalegających liści, śmieci oraz gruzu. Po oczyszczeniu stanie tam również kilka ławek – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Obecny na ostatnich konsultacjach Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej zaznaczył, że jeszcze w tym roku będzie można korzystać z części zieleńca. To dobra wiadomość dla mieszkańców Krakowa, którzy już od dawna starają się o park z prawdziwego zdarzenia na Grzegórzkach.

– Bardzo nas to cieszy - tak długo czekaliśmy na to, aby park był otwarty dla mieszkańców...abyście mogli tam wejść i pospacerować – czytamy na facebookowej grupie Zielone Grzegórzki, mocno zaangażowanego w utworzenie parku stowarzyszenia, które już zapowiada wspólny spacer i plenerowe spotkanie wszystkich sympatyków oraz przyjaciół Zielonych Grzegórzek w uporządkowanej części zieleńca.

Kiedy cały obiekt zostanie otwarty?

W kwietniu 2018 roku ogłoszony ma zostać konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Muzyki i parku. Lata 2019-2020 to czas prac nad projektem budowlanym i wykonawczym, natomiast lata 2021-2023 – okres robót budowlanych i wykończeniowych Centrum Muzyki. Odbiór i otwarcie obiektu ma nastąpić w 2024 roku.

Przypomnijmy, że inwestorzy (UMWM i ZZM) zdecydowali, że po opracowaniu wspólnej koncepcji architektonicznej terenu, zostanie rozdzielona procedura konkursowa na projekty budowlane: Centrum Muzyki i Parku. – Uważamy to za bardzo dobry pomysł, bo całościowa koncepcja zapewnia spójną wizję, natomiast odrębne konkursy wpływają na elastyczność i być może szybszą realizację parku – komentuje stowarzyszenie Zielone Grzegórzki.

Na tym etapie nie wiadomo jeszcze czy cały park Grzegórzecki zostanie udostępniony mieszkańcom wcześniej niż samo Centrum Muzyki. ZZM podkreśla, że te dwie inwestycje są od siebie zależne i prawdopodobnie zostaną otwarte w tym samym czasie.

Centrum Muzyki na miarę paryskiej filharmonii?

Centrum Muzyki ma powstać przede wszystkim z myślą o najważniejszych krakowskich zespołach, czyli artystach Filharmonii Krakowskiej, Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovia. Jego powierzchnia ma wynosić ok. 28 tys. m2, a w środku mają znaleźć się trzy sale – jedna z nich pomieści aż 1400 osób. W bezpośrednim sąsiedztwie Bulwaru Kurlandzkiego i Wisły powstanie też park Grzegórzecki, stanowiący zieloną przestrzeń wypoczynkową dla mieszkańców i turystów.

Obiekt w sąsiedztwie nowej siedziby Akademii Muzycznej ma powstać do 2024 r. Inwestorem budowy budynku Centrum Muzyki jest Województwo Małopolskie oraz miasto, natomiast za park oraz układ drogowy odpowiedzialny jest krakowski magistrat.

Całkowity koszt budowy Centrum Muzyki to prawie 265 mln złotych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki