Jak założyć własną firmę? Instrukcja krok po kroku

Rozpoczęcie własnej działalności to proces, który wymaga równocześnie odpowiedniego przygotowania oraz znajomości potrzebnych przepisów prawnych. Sprawdź, jakie musisz podjąć decyzję, aby powstał taki biznes.

Pomysł i rejestracja

Masz swój własny pomysł na biznes? Przed rozpoczęciem planowania warto ocenić takie rzeczy jak potencjał rynkowy, wyróżniki albo docelowa grupa klientów. Musisz zdecydować się również na formę działalności — czy będzie ona jednoosobowa, czy w przyszłości planujesz zatrudnianie własnych pracowników. Te informacje pomogą Ci określić między innymi szczegóły funkcjonowania biznesu.

Potem nadchodzi pora na rejestrację firmy. Zgłosić ją musisz przede wszystkim do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz ZUSu. Opcjonalna jest również rejestracja VAT, jeśli planujesz być jej płatnikiem.

Dla niektórych rozkręcanie własnego biznesu wydaje się niezwykle trudne i skomplikowane. Na szczęście w sieci powstaje coraz więcej portali i aplikacji, które pomagają przejść przez ten proces. Sprawdź, jak wygląda takie przykładowe zakładanie firmy z ING Księgowość.

Organizacja finansów

Podczas rejestracji biznesu należy podjąć również kilka decyzji związanych z finansami. W urzędzie skarbowym musisz wybrać formę opodatkowania. Dostępne są takie na zasadach ogólnych, podatki liniowe albo ryczałty od przychodów ewidencjonowanych. O każdym ze sposobów warto poczytać trochę więcej — jedne nadają się bardziej dla małych, lokalnych firm, inne dopasowane są pod większe korporacje.

W organizacji finansów, niezbędne może okazać się osobne konto bankowe dla firmy. Chociaż nie jest to niezbędny krok, warto zainwestować w taką usługę, żeby zachować porządek.

W tej samej chwili warto rozważyć również zatrudnienie księgowego, który będzie sprawował pieczę nad kwestiami rachunkowymi. W małych biznesach można oczywiście robić to samodzielnie. Warto jednak wspomnieć, że kwestie księgowości nie należą do łatwych i czasami łatwiej oddać je w ręce specjalistów.

Dodatkowe informacje i rady

Po zarejestrowaniu działalności i uporządkowaniu związanych z nią kwestii finansowych należy zabrać się za jej promocję. Możesz to zrobić za pomocą social mediów, albo specjalnych baz danych, które zbierają informację o aktualnie funkcjonujących biznesach. Przykładową listę znajdziesz pod linkiem: https://aleo.com/pl/firmy.

W internecie, dostępnych jest sporo narzędzi, które pomagają w prowadzeniu działalności. Na portalach możesz znaleźć opinie, oceny i bazy danych, które pomagają w identyfikacji firm. Ciekawym akcesorium jest na przykład wyszukiwarka nip, która umożliwia na przykład weryfikację kontrahentów. Znajdziesz ją tutaj: https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-nip.

Chociaż założenie własnej firmy nie należy do najszybszych i najłatwiejszych procesów, przy odpowiednim planowaniu powinien on przebiec bez większych problemów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji przyjrzyj się dokładnie wszystkim krokom i poczytaj więcej o kwestiach takich jak forma działalności, finanse i księgowość.