Janusz Palikot w składzie rady MOCAK-u. Radny apeluje o zmianę decyzji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powołał Radę Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Wśród członków znalazł się biznesmen i były parlamentarzysta – Janusz Palikot. Z decyzją tą nie zgadza się radny Krakowa, Michał Drewnicki.

– Panie Prezydencie, pragnę wyrazić dezaprobatę dla decyzji Pana Prezydenta wyrażonej w podpisanym 6 grudnia zarządzeniu o powołaniu pana Janusza Palikota na członka Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK - napisał Michał Drewnicki (PiS) w piśmie skierowanym do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, „Pan Palikot dał się poznać jako kontrowersyjny poseł i polityk pijący publicznie alkohol, nawołujący do legalizowania narkotyków, uprawiający obrzydliwy hejt w przestrzeni publicznej”.

Radny zaapelował do prezydenta miasta o zmianę decyzji i odwołanie Janusza Palikota z rady muzeum. – Miejskie instytucje kultury i osoby z nimi związane powinny dawać przykład i mieć nieposzlakowaną opinię, być związane z kulturą i Krakowem. Moim zdaniem tych przymiotów ten pan nie posiada – uargumentował.

Jak decyzję o powołaniu Janusza Palikota do rady MOCAK-u uzasadnia miasto?

– Pan Janusz Palikot od dłuższego czasu nie udziela się w życiu politycznym, sam się wycofał z polityki. Jest przedsiębiorcą i nie jest tajemnicą, że jest jednym z mecenasów MOCAK-u – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Janusz Palikot koneserem sztuki

Jak informuje MOCAK, członkowie rady to osoby związane ze światem sztuki, ekonomii i biznesu, między innymi profesor Dorota Folga-Januszewska – była szefowa polskiego ICOM-u, wicedyrektor muzeum wilanowskiego, wybitny znawca problemów muzealnych i przewodnicząca II kadencji Rady Muzeum.

– Janusz Palikot jest filozofem i koneserem sztuki. W Browarze Tenczynek zrealizował kilka prac i instalacji tych artystów, których również mamy w Kolekcji. Brał udział w konferencji prasowej w związku z wystawą „Polityka w sztuce” oraz napisał obszerny esej do towarzyszącej jej publikacji – wyjaśnia Maria Anna Potocka, dyrektor MOCAK-u.

Podkreśla też, że udział Janusza Palikota w radzie jest ważny ze względu na autorytet, jakim cieszy się w kręgach biznesowych. – Jego rolą w ramach rady będzie między innymi zainicjowanie Klubu Mecenasów przy MOCAK-u. Klub ma działać na zasadzie obopólnej korzyści dla muzeum i mecenasów.

Ważnym argumentem za wskazaniem Janusza Palikota do Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK było także przyznanie mu w 2005 roku Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W składzie rady oprócz Janusza Palikota i prof. Doroty Folgi-Januszewskiej znaleźli się: prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego, organizator OEES, członek I kadencji Rady Muzeum; Piotr Krajewski - główny kurator WRO, członek I kadencji Rady Muzeum; Janusz Majcherek, filozof i publicysta; Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK; biznesmen Jacek Prusek; malarka Beata Stanewicz i Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury.