Jarosław Kaczyński w Krakowie: Polsce brakuje wolności

Prezes Jarosław Kaczyński wziął udział w dzisiejszej konwencji Prawa i Sprawiedliwości na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Szef PiS stwierdził, że w Polsce brakuje wolności oraz że tylko jego partia może poprawić sytuację gospodarczą i polityczną oraz zadbać o rozwój nauki w naszym kraju.

Po pierwsze: Polska musi być wolna

Zanim lider partii przeszedł do rozważań na temat wolności w Polsce, przypomniał, że nauka jest podwaliną silnego państwa i musi liczyć na jego pomoc. – To jest element naszego programu, który jest programem budowy nowoczesnego kraju – stwierdził Kaczyński i przeszedł do sprawy wolności. – Polska musi być wolna pod każdym względem. I musi zostać wyspą wolności, nawet jeśli w Europie ta wolność ograniczana – mówił.

Po drugie: rozwiązać nierozwiązane

Konwencja PiS została zorganizowana w budynku Uniwersytetu Rolniczego. Widać, że Jarosław Kaczyński kierował swoją mowę dziś przede wszystkim do młodszych wyborców. Były premier stwierdził, że mamy „potężną falę propagandy sukcesu ostatnich 25 lat”. – Nie chcę mówić, że nie odnieśliśmy żadnych sukcesów, ale mamy sytuację opartą na faktach. Nie zostały rozwiązane problemy związane z pracą, populacją, mieszkalnictwem, służbą zdrowia, rolnictwem czy z emerytami – mówił Kaczyński. I zaczął zadawać pytania.

Po trzecie: między postkomunizmem a normalnością

Pierwsze, co nurtuje prezesa PiS, to, jego zdaniem, fakt, że przy dwukrotnie większym PKB niż na początku transformacji ustrojowej, wciąż powyższe problemy są nierozwiązane. – Co w Polsce trzeba zmienić? Jaki mamy wybór? Między czym a czym wybierzemy? Jaki jest sens? – wyliczał i ukazał wybór.

– Mamy kontynuować politykę transakcyjną, która nie służy narodowi jako całości i jest wektorem nacisków różnych grup, również wewnętrznych, czy inną - taką, która służy całemu narodowi? Czy mamy kontunuować chory system stworzony po 89. roku, nazwany postkomunizmem, czy ten system odrzucić? To jest stawka tych wyborów – powiedział.

Po czwarte: jedyna europejska partia

Prezes Kaczyński odniósł się też do zarzutów Radosława Sikorskiego, który kilka godzin wcześniej stwierdził, że prezes PiS chce „w odpowiedzi na agresję Rosji otworzyć drugi front – z Europą i Niemcami”. – Nie będę przypomniał, kto stwierdził, że Putin jest nadzieją na normalność, kto lżył z tych, którzy prowadzili politykę pro wschodnią (chodzi o dobre stosunki Lecha Kaczyńskiego m.in. z Gruzją – przyp. red.) – odpowiedział prezes Kaczyński.

– Być po stronie Europy to znaczy być po stronie tych, którzy chcą stworzyć europejskie stosunki w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. A żeby to stworzyć, trzeba odrzucić politykę, o której mówiłem. W Polsce jest jedna siła europejska i tą siłą jest Prawo i Sprawiedliwość. Wszyscy inni niezależnie od tego, co opowiadają, podtrzymują system – grzmiał Kaczyński.

Po piąte: jest plan

Twórca Prawa i Sprawiedliwości uważa także, że ma plan, którego nie da się zaatakować. – Plan wprowadzenia takiej polityki, która stworzy perspektywy dla młodego pokolenia i ochroni interesy pokolenia starszego i najstarszego. Chcemy Polsce służyć, słuchać Polaków, a Polacy chcą żyć w dobrym państwie, tu w Polsce, a nie gdzieś na zewnątrz. I jeśli chcą naprawdę, powinni poprzeć partię dążącą do nowoczesnej Polski opartej na tradycji – zakończył swoje przemówienie były premier.

Lista wyborcza Prawa i Sprawiedliwości okręgu małopolsko-świętokrzyskiego

  1. Ryszard Legutko (europoseł)
  2. Andrzej Duda (poseł)
  3. Ryszard Terlecki (poseł)
  4. Beata Gosiewksa (senator)
  5. Leszek Murzyn (były poseł)
  6. Anna Paluch (poseł)
  7. Barbara Bartuś (poseł)
  8. Bogdan Pęk (senator)
  9. Barbara Bubula (poseł)

10.   Edward Czesak (poseł)