Jest dotacja dla kin studyjnych. Miasto zapowiada kolejne kroki

Pięciu wybranym w konkursie projektom przyznano 93 500 zł fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Miasto opublikowało listę wydarzeń w kinach studyjnych, które otrzymały w tym roku dofinansowanie. Łącznie pięciu wybranym w konkursie projektom przyznano 93 500 zł. Jak zapowiada magistrat, to pierwszy etap pomocy kinom studyjnym.

Przypomnijmy, że chodzi o projekt miasta mający wspierać kina studyjne działające w Krakowie. O wsparcie finansowe na realizację wydarzeń kulturalnych mogły starać się organizacje pozarządowe czy podmioty prowadzące kina.

Na realizację wydarzeń mają czas do 31 grudnia 2019 roku.

Tysiące złotych na pokazy

Najwięcej, bo po 20 tys. zł, otrzymały fundacja Autonomia, Fundacja Widowisk Masowych i Fundacja dla Kina.

Fundacja Autonomia starała się o finansowe wsparcie na organizację 17. Objazdowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. To jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych dotyczących praw człowieka. Każdego roku w jej trakcie można zobaczyć prawie 70 filmów światowej klasy. W tym roku produkcje będzie można zobaczyć od 17 do 21 października w Kinie Paradox przy ul. Krupniczej 38.

Taką samą kwotę otrzymała również Fundacja Widowisk Masowych, która co roku organizuje w Krakowie Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”. Dotacja pomoże również w organizacji pokazu filmów w ramach wydarzenia „Lata dwudzieste, lata trzydzieste – złote lata polskiej komedii” w Kinie pod Baranami. Fundacja dla Kina podobnie jak poprzednie organizacje, otrzymała kwotę w wysokości 20 tys. zł.

Trochę mniejsze kwoty otrzymały dwie fundacje: Fundacja Rozwoju Kina na organizację „Pory dla Seniora” – 14 tys. zł, a Fundacja Atypowa na Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera – 19 500 zł.

Zaczęło się od Ars-u

Dyskusja na temat kin studyjnych rozpoczęła się na dobre po tym, jak kino Ars musiało wyprowadzić się z kamienicy przy ul. św. Tomasza. W tym miejscu działało do 31 grudnia 2018 roku. Powodem wyprowadzki był remont budynku, który ma potrwać dwa lata. W styczniu 2018 właściciel kamienicy zapowiedział jej przebudowę w hotel. Sytuacja wywołała falę protestów i dyskusję na temat sytuacji krakowskich kin studyjnych.

12 grudnia 2018 w obronie Ars-u, pod magistratem protestowały osoby nie zgadzające się zniknięciu kina z dotychczasowej lokalizacji. Później Ars miał się przenieść do Okrąglaka na placu Nowym, ale ostatecznie zaczął działać w ramach kina letniego przy Dolnych Młynów.

Plebiscytu nie będzie

Projekt – oprócz dofinansowania wydarzeń kulturalnych – zakłada również dopłatę do czynszu.

– Dotacja pozwoli też organizacjom pozarządowym zapłacić kinu za korzystanie z jego przestrzeni i uniknięcia sytuacji, w której kino udostępnia bezpłatnie przestrzeń na organizację wydarzenia przez pozarządową organizację – mówi Dariusz Nowak z biura prasowego urzędu miasta.

Chodzi o 20% kwoty dotacji przyznanej poszczególnym  podmiotom. Jednym z zadań konkursowych miała być również organizacja plebiscytu na kino studyjne roku.

– Jednak żaden z oferentów nie podjął się tego zadania – przyznaje Nowak.

Brakuje regulacji

Kiedy pytamy, czy to jedyna forma pomocy miasta dla kin studyjnych, magistrat odpowiada, że w Polsce brak odpowiednich regulacji.

– Brakuje przepisów pozwalających na bezpośrednie wsparcie na szczeblu samorządowym dla kin studyjnych prowadzonych przez przedsiębiorców lub w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez organizacje pozarządowe. Jedynie Państwowy Instytut Sztuki Filmowej posiada takie kompetencje – zaznacza Dariusz Nowak.

Etap pierwszy

Uchwała powstawała we współpracy z krakowskimi kinami studyjnymi i kolejne jej etapy będą projektowane wraz z nimi.

– Organizacja konkursu jest pierwszym etapem realizacji zapisów uchwały wprowadzającej „plan dla kin studyjnych”. Przewiduje ona też możliwość zakupu usług kulturalnych wynikających z potrzeb miasta bezpośrednio od kin oraz zlecanie zadań publicznych organizacjom pozarządowym z pominięciem otwartego konkursu ofert w celu wspierania działalności kin studyjnych w Krakowie i ochrony przed ich upadkiem – zaznacza Nowak.

W naszym mieście funkcjonuje osiem kin studyjnych o różnych formach organizacyjnych. Kino Paradox i Sfinks działają w ramach miejskich instytucji kultury, natomiast Kino pod Baranami, kino Mikro, Kijów.Centrum i Ars są prowadzone przez prywatnych przedsiębiorców, jak i organizacje pozarządowe – Kika i Agrafka.

comments powered by Disqus