Jubileuszowy Festiwal Kultury Żydowskiej potrwa pół roku

W tym roku Szalomu na Szerokiej nie będzie, ale FKŻ potrwa pół roku fot. Paulina Kozieł
To będzie najdłuższy Festiwal Kultury Żydowskiej w historii. Wydarzenie rozpocznie się 26 czerwca i potrwa aż do grudnia.

Chociaż w tym roku Szalomu na Szerokiej nie będzie, organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej zapraszają do udziału w „Prologu 30. FKŻ”. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Ogień”.

– Złośliwy wirus wymusił na nas zmianę tegorocznych planów, ale okazuje się, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Festiwalowa publiczność powtarzała, że 10 dni festiwalu to zdecydowanie za mało, więc przygotowaliśmy półroczny FKŻ – wyjaśnia Robert Gądek, rzecznik prasowy festiwalu.

Festiwal rozpocznie się 26 czerwca i potrwa do 18 grudnia. Trwający przez sześć miesięcy „Prolog” będzie podzielony na kilka części. Wszystkie wydarzenia będą dostępne bezpłatnie na oficjalnej stronie festiwalu i w mediach społecznościowych. W programie koncerty, wykłady i warsztaty.

Iskry Ognia

Na początek organizatorzy zapraszają na koncert Iskry Ognia. Podczas niedzielnego wydarzenia online wystąpi prawie 20 żydowskich artystów i zespołów z całego świata.

– To podróż przez 29 edycji FKŻ, to podróż z Krakowa, przez Warszawę, Nowy Jork, Safed, Negev, Tel Awiw – wprost do Jerozolimy! – piszą organizatorzy.

Koncert w formie muzycznego filmu potrwa ponad 2 godziny – wystąpią m.in. Kutiman, David Krakauer i Kathleen Tagg, Shai Tsabari, kantor Israel Nachman, Daniel Kahn czy Grażyna Auguścik.

Koncert można oglądać w domu, ale i w Chederze po wcześniejszej rezerwacji miejsca (zainteresowani muszą przesłać wiadomość na profilu Chederu na Facebooku).

Informacje o kolejnych festiwalowych propozycjach będą publikowane na oficjalnej stronie wydarzenia.

– Już teraz możemy zdradzić, że bliżej końca roku możecie spodziewać się kulminacji w duchu prawdziwego festiwalu – zapowiada Robert Gądek.

comments powered by Disqus