Juromania. Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej od 15 września

Zamek w Pieskowej Skale zaprasza do siebie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Każdy, kto między 15 a 17 września odwiedzi Jurę Krakowsko-Częstochowską będzie miał okazję poczuć jej niezwykły klimat i świetnie się bawić podczas Juromanii. To już 6 edycja tego święta, które odbywa się w ponad 50 lokalizacjach od Krakowa po Częstochowę.

Tym razem Juromania odbywa się pod hasłem „Jura w klimacie!” i jest efektem owocnej współpracy dwóch województw: Małopolski i Śląska oraz Związku Gmin Jurajskich.

– W tym roku każdy będzie mógł poznać niezwykły jurajski klimat związany z miejscowymi legendami, tradycjami, sztuką , kulinariami, a przede wszystkim gościnnością mieszkańców – zachęca do udziału w Juromanii Iwona Gibas - członek zarządu Województwa Małopolskiego.

W Małopolsce będzie można zwiedzić siedem zamków: zamek w Bydlinie, zamek Rabsztyn, zamek Pieskowa Skała, zamek Tenczyn, zamek w Rudnie i zamek Korzkiew oraz po raz pierwszy podczas Juromanii - zamek Lipowiec.

Twierdze położone na Szlaku Orlich Gniazd wypełnią się wyjątkowymi atrakcjami: rekonstrukcjami historycznymi, pokazami, piknikami, możliwością zwiedzania miejsc na co dzień niedostępnych, warsztatami, a także kiermaszami rękodzieła i lokalnych specjałów.

W Dolinie Prądnika będą słynne pstrągi, ale także warsztaty ekologiczne i jurajskie opowieści. Będzie można również odwiedzić Pustelnię Bł. Salomei w Grodzisku, aby obejrzeć wystawę odkryć archeologicznych, wyjątkowej średniowiecznej lekcji średniowiecznej kaligrafii i innych atrakcjach.

Jaskinie też dostępne

Wszyscy żądni wrażeń i przygód powinni odwiedzić jaskinie: Nietoperzową i Wierzchowską oraz spróbować swoich sił we wspinaczce pod czujnym okiem ratowników GOPR w Dolinie Będkowskiej.

Juromania zawita również do Krakowa, na Polanie Lea w Lesie Wolskim odbędzie się piknik edukacyjny przybliżający tajemnice Jury, a o. Paulinii na Skałce opowiedzą o swoich aktywnościach, pozwolą skosztować wody z „cudownego źródła Na Skałce”, pokażą Bibliotekę Miechowi

Program oraz wszelkie szczegóły dostępne są  na stronie internetowej: juromania.pl oraz na profilach Juromanii na Facebooku i Instagramie.