12 maja Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce i jedna z najstarszych w Europie – obchodzić będzie 661. rocznicę swojego powstania.
Data 12 maja 1364 roku zapisała się na trwałe w historii polskiego szkolnictwa wyższego. Tego dnia, po uzyskaniu zgody papieża Urbana V, król Kazimierz Wielki podpisał akt fundacyjny krakowskiego Studium Generale. Uczelnia – wzorowana na uniwersytetach w Bolonii i Padwie – miała być, jak głosił dokument fundacyjny, „nauk przemożnych perłą”, miejscem, z którego „czerpać będą wszyscy naukami napoić się pragnący”.
661 lat później Uniwersytet Jagielloński – bo taką nazwę uczelnia nosi od czasów odnowienia w 1400 roku przez Władysława Jagiełłę – pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w Europie Środkowej.
Uroczyste obchody rocznicy rozpoczną się w poniedziałek 12 maja w Katedrze na Wawelu, gdzie przedstawiciele władz uczelni złożą wieńce i kwiaty na grobach jej fundatorów – Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi Andegaweńskiej.
Następnie w Collegium Novum odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego tradycyjnie zabiorą głos rektor i zaproszeni goście.
Na zakończenie dnia, w przestrzeni Ogrodu Botanicznego UJ nastąpi otwarcie Oranżerii Warszewicza, która przeszła gruntowną odbudowę.