Kard. Grzegorz Ryś: Ambasador dialogu z Żydami

Abp Grzegorz Ryś, zdj. ilustracyjne fot. Biuro Prasowe AK

W niedzielne południe, 9 lipca papież Franciszek ogłosił listę nowych kardynałów, którzy zostaną kreowani 30 września w Watykanie. Wśród 21 nominatów Kolegium Kardynalskiego znalazł się abp Grzegorz Ryś z Łodzi.

Grzegorz Ryś równolegle studiując teologię odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś to Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk księdza kardynała Franciszka Macharskiego w Katedrze Wawelskiej.

„Starsi bracia w wierze”

W 2000 roku na podstawie rozprawy „Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy” uzyskał habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii. Był kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

28 września 2011 święcenia biskupie otrzymał z rąk księdza kard. Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: Moc w słabości.

Co jeszcze wiemy o 59-latku? Wśród naukowych zainteresowań duchownego jest historia Kościoła, a także dialog chrześcijańsko-żydowski.

– Jedną z zauważalnych cech kard. Grzegorza Rysia jest traktowanie bardzo serio relacji międzywyznaniowych i międzyreligijnych. To nie jest poza przybierana na czas różnych uroczystości, ale faktyczne i programowe budowanie dialogu – ocenia Jakub Drath, dziennikarz LoveKraków.pl, działający w Klubie Chrześcijan i Żydów Przymierze.

– Ten wątek jest stale obecny w publicznych wypowiedziach kard. Rysia, ale widać to też choćby po sposobie, w jaki traktowane są teraz w Łodzi obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim czy w podejmowanych wspólnie inicjatywach. Widok biskupa, który w roboczych rękawiczkach sprząta żydowski cmentarz nie jest częsty, a równocześnie jest bardzo silnym przekazem dla tych wiernych, którzy nie znają nauczania Kościoła dotyczącego innych wyznań i religii – komentuje.

Kard. Grzegorz Ryś w październiku ubiegłego roku objął funkcje przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego oraz przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy episkopacie. W styczniu ukazała się jego najnowsza książka „Chrześcijanie wobec Żydów. Od Jezusa po inkwizycję. XV wieków trudnych relacji”, w której – jako historyk – przedstawia stosunek chrześcijan wobec Żydów zarówno na wstępnym etapie „rozchodzenia się dróg” obydwu religii, jak w i w kolejnych wiekach, w tym w okresie krucjat, pogromów i wypędzeń.

Metropolita łódzki przypomina w tej kwestii nauczanie Kościoła – antysemityzm jest grzechem. Komentując eksterminację Żydów przez nazistów, abp Ryś w jednej z wypowiedzi przyznał, że „chrześcijaństwo nie ochroniło przed działaniami zbrodniczymi”.

W przesłaniu na tegoroczny XXVI Dzień Judaizmu arcybiskup zauważył, że „bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni (…), sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu”. “W rezultacie, zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei” – czytamy.

Pierwsze spotkanie po nominacji: „Podziękowałem”

Niespełna tydzień po ogłoszeniu przez papieża nominacji, kardynał nominat miał okazję spotkać się z Franciszkiem, podczas wyjazdu oazy rzymska III stopnia, który odbył się w dniach 15-30 lipca.

– To było moje pierwsze spotkanie po tym jak Ojciec Świętym mianował mnie kardynałem i członkiem synodu, więc jak wyszedłem do progów Ojca Świętego to mnie przywitał pozdrowieniem „A Eminenza” [Eminencjo – przyp. red.]. Oczywiście podziękowałem za tę nominację, a potem cieszyłem się już tym, że Ojciec Święty chce się spotkać z nasza oazą – dzielił się kard. Grzegorz Ryś.