Karta Krakowska to nie tylko tańszy bilet

Karta Krakowska to nie tylko tańszy bilet fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Niektórzy sądzą, że Karta Krakowska to tylko zniżki na bilety komunikacji miejskiej. Jednak jest to również ogromna korzyść dla mieszkańców w postaci większej dostępności do kultury, edukacji czy sportu, dzięki zniżkom na bilety wstępu.

Program, którego inicjatorem jest urząd miasta, zrzesza coraz szersze grono instytucji, które stają się jego partnerami. Przybywa też chętnych, którzy chcą do programu dołączyć. Wśród nich są obecnie m.in. muzea, siłownie, sklepy, hotele, SPA i biura rachunkowe.

Ulgi nie tylko na MPK

Choć oczywiście Karta Krakowska jest bardzo pomocna przy zakupie biletów okresowych komunikacji miejskiej, to nie tylko w tym przypadku jest pomocna dla jej posiadacza. Uprawnia do zniżek w wielu instytucjach miejskich oraz firmach prywatnych. Partnerów stale przybywa, a zniżki obejmują różne obszary. Jest to m.in. kultura, sport i rekreacja, wychowanie i oświata, gastronomia czy sklepy.

W przypadku muzeów, teatrów, czy filharmonii, mieszkańcom Krakowa przysługują zniżki z tytułu posiadania karty. Każdorazowo jest to 20 proc. od pierwotnej ceny biletu. Ulgi oferuje również  m.in. Park Wodny w Krakowie. Na każdego posiadacza karty czeka o 15 proc. tańszy bilet - niezależnie od tego czy kupuje bilet normalny, czy ulgowy.

Nie tylko kultura

Partnerami Karty Krakowskiej są zarówno instytucje skupiające wokół siebie sympatyków kultury, jak i sportu. Kluby fitness, zespoły sportowe, czy stowarzyszenia proponują tańsze karnety, wejściówki na mecze a także kursy tańca. Ich oferta promocyjna rozpoczyna się na pięciu a kończy nawet na 20-procentowych zniżkach.

Gabinety medyczne również zachęcają do okazywania swojej Karty Krakowskiej. Mieszkańcy mogą zyskać nawet 15-procentowe zniżki na diagnostykę obrazową RTG i USG. Karta to realny pieniądz, który pozostaje w portfelu jej posiadacza.

Wśród partnerów programu znajdują się biura rachunkowe, które oferują poradę i pomoc za dużo niższą cenę. Karta to również tańsze wizyty w kawiarniach, księgarniach i sklepach.

Korzyść dla całego miasta

Karta to nie tylko niższe ceny biletów - to również korzyść dla miasta. Aby móc korzystać z przywilejów, które oferuje program, należy być zameldowanym w Krakowie lub rozliczyć w nim swój PIT.

Tylko wtedy możemy się ubiegać o wyrobienie „karty mieszkańca”. Rokrocznie w wyniku takich rozliczeń do budżetu miasta trafiają środki, które następnie są wykorzystane w celu poprawy standardu życia mieszkańców Krakowa.

Efektami są na przykład nowe ławki na skwerach, wyremontowane chodniki, czy place, z których korzystają najmłodsi z krakowian. Karta Krakowska to same korzyści zarówno dla posiadaczy, jak i partnerów programu. Kartę można wyrobić w każdej chwili w punktach sprzedaży biletów MPK.