Masz Kartę Krakowską? Musisz przedłużyć jej ważność

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po roku korzystania z uprawnień Karty Krakowskiej jej użytkownicy będą musieli ją przedłużyć. Na szczęście, w większości przypadków potrwa to tylko chwilę.

Karta Krakowska, czyli system zniżek na różne miejskie usługi w tym przede wszystkim na bilety komunikacji miejskiej, funkcjonuje od 1 sierpnia. To oznacza, że dla tych, którzy wyrabiali swoją kartę jako pierwsi, zbliża się termin upływu jej ważności. A takich osób jest sporo, bo z obecnych 190 tysięcy posiadaczy Karty Krakowskiej około 60 tysięcy korzysta z niej od samego początku.

– Kiedy rok temu prezentowaliśmy działanie Karty Krakowskiej, zapowiadaliśmy, że ta karta jest ważna przez rok i po tym okresie trzeba będzie zweryfikować jej ważność – mówi Monika Chylaszek, rzecznik prasowa prezydenta Krakowa.

Niezameldowani

Co należy zrobić? To zależy od dwóch czynników. Po pierwsze od tego, czy jesteśmy w Krakowie zameldowani, czy tylko płacimy tu podatki. Użytkownicy niezameldowani mają do zrobienia najwięcej: muszą przyjść do jednego z Punktów Sprzedaży Biletów i pokazać tam swój PIT – podobnie jak zrobili to wyrabiając kartę po raz pierwszy. W ten sposób udowodnią, że płacą podatki w Krakowie i mają uprawnienia do zniżek.

Najłatwiej z aplikacją

Najłatwiej z kolei mają ci mieszkańcy, którzy są zameldowani w Krakowie i korzystają nie z plastikowej karty, tylko z aplikacji na telefon – czy to Karty Krakowskiej, czy Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. – Oni po prostu nie muszą robić nic. Aplikacja sama przedłuży ważność karty – zapowiada Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

Dlatego MPK mocno zachęca wszystkich użytkowników do korzystania z takiej opcji. Nawet jeśli mamy już plastikową kartę, możemy złożyć wniosek o zmianę nośnika na wersję elektroniczną.

Na plastik trzeba wgrać samemu

Posiadacze plastikowych kart będą musieli ponownie wgrać swoje uprawnienia na kartę. Nie muszą o tym sami pamiętać – po prostu po włożeniu karty do czytnika w automacie biletowym system przypomni im o przedłużeniu uprawnień Karty Krakowskiej. Należy postępować według wskazań automatu – potwierdzić, że chcemy przedłużyć uprawnienia, po czym kliknąć przycisk „zapisz na karcie”.

Co ważne, kartę można przedłużyć nie tylko w automatach na przystankach, ale też w nowszych modelach automatów biletowych w autobusach i tramwajach. Będą one oznaczone naklejką.

Będą przypomnienia

Każdy użytkownik Karty Krakowskiej będzie teraz otrzymywał przypomnienie – mailowo, przez sms lub w formie papierowej, jeśli nie podał innej formy kontaktu. Kartę będzie można przedłużyć najwcześniej 30 dni przed upływem jej ważności.