Program Karty Krakowskiej działa już od ponad roku. By móc dalej korzystać ze zniżek, użytkownicy muszą przedłużyć ważność swoich uprawnień.
Karta Krakowska to swego rodzaju program lojalnościowy. Mieszkańcy płacący tutaj podatki (niekoniecznie zameldowani), mają prawo do zniżek – nie tylko na bilety komunikacji miejskiej, ale też np. w miejskich teatrach i innych instytucjach.
Ponieważ Karta Krakowska jest związana z płaceniem podatków w Krakowie, przyznane uprawnienia są ważne przez rok. Później każdy z użytkowników powinien je przedłużyć. W przypadku osób zameldowanych, wystarczy kilka kliknięć w automacie biletowym. Osoby niezameldowane muszą natomiast udowodnić, że dalej płacą w Krakowie podatki.
Każdemu przypomną
Od początku lipca prowadzona jest akcja informacyjna, by przypomnieć użytkownikom o konieczności przedłużenia ważności karty.
Większość osób korzystających z Karty Krakowskiej składając wniosek podała swój adres mailowy, dzięki temu już początkiem lipca została do nich wysłana informacja o przedłużeniu uprawnień na kolejny rok. Podobną informację otrzymują także osoby, które przekazały numer telefonu – do nich zostaną wysłane SMS-y. Osoby, które podały tylko adres zamieszkania, będą musiały poczekać na tradycyjny list – mówi Dariusz Nowak, rzecznik prasowy urzędu miasta.
Zameldowani
W najlepszej sytuacji są osoby zameldowane w Krakowie i korzystające z Karty Krakowskiej w wersji mobilnej – mKK. – Oni po prostu nie muszą robić nic. Aplikacja sama przedłuży ważność karty – zapewnia Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.
Osoby zameldowane w Krakowie i korzystające z plastikowej wersji karty muszą udać się do automatu biletowego. Nie musi to być automat stacjonarny – można też skorzystać z ok. 500 automatów w autobusach i tramwajach, oznaczonych informującą o tym naklejką.
Czynność nie jest skomplikowana, w praktyce wystarczy postępować zgodnie ze wskazaniami automatu i wykonać kilka kliknięć. Po włożeniu karty do automatu i wybraniu przycisku „Krakowska Karta Miejska/Karta Krakowska” z lewej strony menu ekranu automat sprawdzi, czy na danej karcie mogą być zapisane uprawnienia KK. Jeżeli tak jest, na ekranie pojawi się komunikat „Przedłuż uprawnienia Karty Krakowskiej i nadal korzystaj ze zniżek!”. Po potwierdzeniu i wybraniu przycisku „Tak” na ekranie wyświetli się przycisk z napisem „Zapisz dane na kartę”.
W przypadku zapisywania uprawień w automatach w pojazdach proces przebiega podobnie. Wystarczy włożyć kartę do czytnika, a automat sprawdzi, czy mogą być na niej zapisane uprawnienia KK. Na ekranie pojawi się komunikat „Przedłuż uprawnienia Karty Krakowskiej i nadal korzystaj ze zniżek”. Po wciśnięciu przycisku „Tak” na ekranie pojawi się informacja „Zapisz dane na kartę”, którą należy potwierdzić.
Niezameldowani
Osoby, które płacą podatki w Krakowie, a nie są zameldowane, muszą, analogicznie jak w ubiegłym roku, przyjść do jednego z Punktów Sprzedaży Biletów MPK i przedstawić jeden z dokumentów:
- pierwszą stronę PIT opatrzoną prezentatą urzędu skarbowego (pieczątką wpływu) lub z potwierdzeniem jego złożenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku PIT 40A nie wymaga się prezentaty/potwierdzenia złożenia,
- pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru tego PIT (UPO),
- zaświadczenie z urzędu skarbowego
Osoby, które w międzyczasie zmieniły nazwisko, powinny to zgłosić. Podobnie w przypadku osób, które ukończyły 18. rok życia. Do tej pory mogły być „podpięte” do Karty Krakowskiej rodzica, teraz powinny już wyrobić własną.