Kiedy na przystanku Kabel pasażerowie schronią się pod wiatą?

Przebudowa przystanku "Kabel" zakończyła się wiosną tego roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Będzie, ale trzeba na nią jeszcze poczekać – tak można streścić stanowisko miasta w sprawie ustawienia wiaty na przystanku tramwajowym „Kabel” w stronę Bieżanowa i Kurdwanowa.

Przystanek „Kabel”, choć zupełnie nie był do tego przystosowany, stał się po otwarciu estakady Lipska-Wielicka ważnym punktem przesiadkowym. Tutaj spotykają się linie jadące od strony placu Bohaterów Getta i estakady, to też ostatni przystanek przed skrzyżowaniem, na którym rozchodzą się linie w stronę Prokocimia i Bieżanowa oraz Kurdwanowa.

Pasażerowie długo musieli wykazywać się tutaj cierpliwością. Bardzo wąski, niewygodny peron, brak zadaszenia i miejsca do siedzenia, niewystarczająca ochrona przed ochlapaniem przez samochody – tak przez ostatnie lata wyglądała codzienność użytkowników komunikacji miejskiej w tym miejscu.

Sytuacja częściowo poprawiła się po przebudowie przystanku, która zakończyła się w tym roku. Prace przeprowadził deweloper budujący w pobliżu swoją inwestycję. Peron został poszerzony, choć nie aż tak znacząco, jak to pierwotnie zapowiadano. Jest nowa nawierzchnia z kostki i pasy medialne dla osób niedowidzących.

Nadal brakuje jednak zadaszenia. Jak informował nas w lutym Zarząd Dróg Miasta Krakowa, takie udogodnienie nie było przewidziane w pierwotnym projekcie.

Drugi etap

O możliwość instalacji wiaty pytał niedawno w interpelacji radny Rafał Komarewicz. Odpowiedź miasta uspokaja, choć nie podaje konkretnych terminów. Można się z niej dowiedzieć, że zadaszenie zostanie zamontowane w ramach drugiego etapu prac drogowych na skrzyżowaniu. Te z kolei zależą od drugiego etapu budowy inwestycji mieszkaniowej. Podobnie jak za pierwszym razem, ma się tym zająć deweloper. Biorąc pod uwagę dostępne informacje o inwestycji, można się spodziewać, że pasażerowie poczekają do 2021 roku. Jak podaje ZDMK, deweloper na początku lipca poinformował urząd o rozpoczęciu przygotowań do zmian w rejonie skrzyżowania.

W tym samym czasie ma zostać dobudowany dodatkowy pas do skrętu z ulicy Wielickiej w Malborską. Pierwotnie miał on powstać razem z przeprowadzonymi już pracami. Urzędnicy pozwolili jednak deweloperowi rozbić te prace na dwa etapy (informowaliśmy o tym TUTAJ).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus