Tydzień utrudnień w Łagiewnikach. Zamkną przejazd przez tory

fot. PKP PLK

Były już wizje całkowitego zamknięcia dla ruchu czy budowy wiaduktu nad torami. Zanim jednak na ul. Fredry pojawią się jakiekolwiek większe zmiany, kolejarze wyremontują tam istniejący przejazd.

Prace zostaną przeprowadzone w przyszłym tygodniu. – Przejazd drogowy na ul. Fredry będzie zamknięty od 19 do 25 sierpnia – zapowiada Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych. Jak mówi, ruch pieszy przez ten czas zostanie utrzymany. Objazdy dla samochodów zostaną natomiast wyznaczone ulicami Turowicza i Połomskiego.

– W czasie zamknięcia wykonawca będzie pracował przy wymianie podbudowy torów na przejeździe i w jego bezpośrednim sąsiedztwie – zapowiada Hamarnik.

Te prace to część większej całości, czyli przebudowy linii kolejowej między Krakowem Płaszowem a Podborami Skawińskimi. Na krakowskim odcinku widać już postępy, choć nie tak spektakularne, jak na linii średnicowej – ekipy są widoczne m.in. w rejonie stacji Kraków Bonarka, gdzie powstaną nowe perony i kładka nad torami.

Różne wizje

Modernizacja istniejącego przejazdu to jedna z kilku możliwości, jakie proponowano w ostatnim czasie co do tego miejsca. Najpierw była mowa o tym, by przejazd w tym miejscu został całkowicie zamknięty dla ruchu samochodowego. Miała to być cena za to, że kolej w ramach unijnego programu dołoży się do budowy wiaduktu nad torami na ul. Kąpielowej w Swoszowicach (likwidacja przejazdów na Fredry i Siostry Faustyny dawała Krakowowi dodatkowe punkty w walce o dofinansowanie). Plan jednak został zawieszony, ponieważ miasto wycofało się z projektu z powodu rosnących kosztów i napiętego harmonogramu.

W lipcu tego roku miasto zaproponowało nowe rozwiązanie dla tego miejsca, zaskakujące swoim rozmachem. Założenie jest takie, by skrzyżowanie ulic Fredry i Tischnera było dwupoziomowe. Samochody jadące od strony ulicy Fredry wjeżdżałyby na wiadukt nad torami, który prowadziłby bezpośrednio na wyższy poziom skrzyżowania. Stamtąd zjeżdżałyby łącznicami w oczekiwanym kierunku.

Według wstępnego harmonogramu budowa jest planowana na lata 2024–2025. Zanim prace się rozpoczną, trzeba jeszcze przygotować projekt i uzyskać wszystkie potrzebne zgody. Szacunkowy koszt inwestycji to około 122 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus