Kiedyś był tam cmentarz, teraz jest droga. W skarpie odkryto fragment nagrobka. Znalezisk będzie więcej?

Stary Cmentarz Podgórski, zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski
W skarpie przy Starym Cmentarzu Podgórskim postronne osoby odnalazły tablicę z wykutym nazwiskiem kobiety, która zmarła w 1867 roku. Sprawą zajął się m.in. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie.
W sprawie znaleziska interpelował radny Artur Buszek. Zauważył, że gdy w latach 70. XX w. budowano ul. Telewizyjną (dziś aleja Powstańców Śląskich), naruszony został Stary Cmentarz Podgórski, w efekcie czego zniszczeniu uległa część grobów. W lutym tego roku w skarpie, znajdującej się w sąsiedztwie nekropolii, postronne osoby znalazły pogrążoną w ziemi tablicę z wykutym nazwiskiem kobiety, która zmarła w 1867 r. Czy takich tablic jest tam więcej? Radny proponuje, by urzędnicy to sprawdzili, zlecając odpowiednie prace.

Tablica leżała pod warstwą trawy, liści i ziemi. Odkryły ją osoby, które szukały śladów po grobowcu rodzinnym. Jak zauważają miejscy urzędnicy, znajdował się on w tej części cmentarza, która została zlikwidowana podczas budowy ulicy Telewizyjnej. Odnaleziony element nagrobka zabezpieczyli pracownicy Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Początkiem kwietnia oględziny kamiennej tablicy przeprowadził Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie. „Ustalono, że po wykonaniu niezbędnych zabiegów konserwatorskich, tablicę należałoby wyeksponować jako jeden z elementów lapidarium, aranżowanego na terenie Starego Cmentarza Podgórskiego” – przekazali urzędnicy. I dodali: „Miejsce jej odnalezienia należy szczegółowo rozpoznać, celem wykluczenia istnienia innych zabytkowych elementów”. Zalecenia w tej sprawie ma wydać WUOZ. Na ich podstawie wykonane zostaną prace. Jeśli w ich trakcie ziemia odkryje kolejne elementy historycznych pomników nagrobnych, Zarząd Cmentarzy Komunalnych podda je konserwacji.

Jesienią ubiegłego roku na Starym Cmentarzu Podgórskim rozpoczęły się m.in. prace restauratorskie, które prowadzone są w ramach projektu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Jego nazwa to: „Ocalić najstarszą miejską nekropolię przed degradacją i zapomnieniem. Rewaloryzacja Starego Cmentarza Podgórskiego w Krakowie przy al. Powstańców Śląskich 1, miejsca spoczynku i upamiętnienia wybitnych obywateli dawniej odrębnego miasta Podgórza”. Prace przewidziano na lata 2023-2026.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze