W październiku rozpocznie się znakowanie pojemników na odpady. Każdy zawierać będzie specjalny kod kreskowy, który umożliwi ich pełną identyfikację w systemie gospodarowania odpadami. Na początek oznakowane będą pojemniki w Dębnikach, Łagiewnikach oraz w Swoszowicach.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w październiku rozpocznie akcję znakowania pojemników na odpady komunalne. Te, które znajdują się na nieruchomościach, będą znakowane foliową etykietą z kodem kreskowym i napisem „MPO”. Pojemniki otrzymają nalepki w dniach odbioru śmieci. – Takie rozwiązanie stosowane było już w kilku innych miastach i państwach, na przykład w Danii. To bardzo dobrze funkcjonuje – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Kazimierz Szewczyk, zastępca dyrektora ds. wywozu odpadów.
Szczegółowe dane w kodzie
Jak tłumaczy przedstawiciel miejskiej jednostki, akcja znakowania pojemników jest konieczna ze względu na ich kompleksową identyfikację w systemie gospodarowania odpadami. – Dzięki temu, że będzie to zinwentaryzowany system, będziemy wiedzieli pod jakim adresem taki pojemnik stoi, jaka jest jego pojemność, jak wygląda i do kogo należy – wyjaśnia Szewczyk.
Jego zdaniem, tak oznakowane pojemniki w przyszłości pomogą w codziennym wykonywaniu obowiązków pracownikom MPO. – To w sposób poważny ułatwi nam pracę – komentuje zastępca dyrektora ds. wywozu odpadami.
Początek w trzecim sektorze
Akcja znakowania pojemników na śmieci rozpocznie się w trzecim sektorze odbioru odpadów, który obejmuje dzielnice VIII Dębniki, IX Łagiewniki oraz X Swoszowice. – Zaczynamy od trzech dzielnic, żeby nie robić zamieszania w całym Krakowie – zaznacza Szewczyk. Jak podkreśla, wybór padł na sektor trzeci, ponieważ charakteryzuje się on dużą różnorodnością typów nieruchomości. – Są tam wszystkie możliwe nieruchomości i pracują tam trzy firmy wywozowe – informuje przedstawiciel miejskiej jednostki.
Praca nad kolejnymi dzielnicami
Procedura polegająca na kodowaniu pojemników w pierwszych trzech dzielnicach potrwa około miesiąca. – Potem zorientujemy się, jak to funkcjonuje i będziemy pracować nad kolejnymi sektorami – mówi Kazimierz Szewczyk. Docelowo akcja będzie wprowadzona na stałe w całym mieście. – Będą oznakowane wszystkie pojemniki, bez względu na to, czy pojemnik będzie należał do MPO czy do firmy „xy” – dodaje.
Przy inwentaryzacji pojemników dane o typie pojemnika, zdjęcie i lokalizacja zostaną wprowadzone do specjalnej bazy, a później naniesione na mapę.