Kolejowa zmiana w Swoszowicach. Jedna inwestycja rusza, druga coraz bliżej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Piątek przynosi dwie ważne informacje dla mieszkańców Swoszowic. PKP Polskie Linie Kolejowe wybrały właśnie wykonawcę przebudowy przystanku Kraków Swoszowice, a lada moment rozpoczną się prace przy przebudowie budynku zabytkowego dworca.

Przystanek

Przebudowa przystanku to zadanie realizowane we współpracy pomiędzy miastem a spółką PKP PLK, która jest w trakcie całościowej inwestycji obejmującej modernizację linii kolejowej między Krakowem Płaszowem a Podborami Skawińskimi. Miasto finansuje prace, ale realizuje je spółka kolejowa.

W planie jest przebudowa peronów i torów wraz z całą infrastrukturą techniczną, a także budowa drogi dojazdowej, zatok autobusowych, miejsc postojowych dla taksówek, stanowisk „Kiss&Ride”, miejsc postojowych dla autobusów i busów oraz parkingów rowerowych. Parking Park&Ride na 154 zapisano w przetargu jako opcję dodatkową, realizowaną opcjonalnie.

Oferty zostały otwarte w pierwszej połowie marca i okazały się wyższe niż w planach. Teraz jednak wiadomo, że udało się znaleźć dodatkowe środki i inwestycja ma być realizowana. W piątek wybrany został wykonawca. To firma Intop Tarnobrzeg, która zaproponowała kwotę niecałych 35 milionów złotych za główną część zamówienia i ponad 7 milionów za parking. Teraz trzeba jeszcze poczekać na ewentualne odwołanie konkurencyjnej firmy i dopiero po upływie terminu będzie można podjąć kolejne kroki.

Dworzec

Na sobotę natomiast spółka PKP SA zaprosiła dziennikarzy na briefing dotyczący podpisania umowy na przebudowę zabytkowego budynku dworca. Do Swoszowic przyjedzie m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, a także przedstawiciele województwa i spółki PKP SA.

Rozpoczynająca się właśnie inwestycja przyniesie dużą zmianę, ponieważ obiekt po trwającej od 1998 roku przerwie znów zacznie służyć pasażerom. Będzie można skorzystać z poczekalni, toalety, będą też pomieszczenia przeznaczone pod wynajem, np. z myślą o sklepie czy punkcie gastronomicznym.

Renowację przejdzie elewacja XIX-wiecznego budynku, a jej detale architektoniczne podkreśli iluminacja. Oprócz tego wymienione zostanie całe poszycie dachowe wraz z więźbą, a także drzwi i okna, które zostaną odtworzone na wzór historyczny. Projekt zakłada też wykonanie izolacji przeciwwilgociowej i wzmocnienie lub wykonanie nowych stropów.

PKP zapowiada też metamorfozę otoczenia budynku. Na nowo zostaną ułożone chodniki, a przy nowej drodze znajdzie się 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla niepełnosprawnych. Będzie też nowe oświetlenie, ławki i kosze oraz stojaki rowerowe. Z placu przed dworcem na ulicę Hubalczyków będzie się można dostać dzięki nowym schodom i pochylni.

Oferty w przetargu zostały otwarte jeszcze w styczniu, ale pierwszy wybór oferty został unieważniony i postępowanie się przedłużyło. Prace mają potrwać niecałe półtora roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus