Koncert pomoże hospicjom na Ukrainie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W niedzielę 26 lutego w kościele św. Katarzyny odbędzie się "KONCERT DLA POKOJU – poeci polscy z Ukrainą w sercu". Zebrane w ten sposób środki pomogą dwóm ośrodkom prowadzonym na Ukrainie przez siostry józefitki.

Koncert jest przygotowywany wraz z Krakowską Młodą Filharmonią pod dyrekcją Tomasza Chmiela oraz Leszkiem Długoszem. – To będzie koncert muzyki symfonicznej z narracją poetycką wybitnego krakowskiego barda Pana Leszka Długosza – tłumaczy Jolanta Janus, autorka i zarazem organizatorka projektu. – Osią tematyczną koncertu będzie wartość pokoju i wszystkich pozytywnych relacji pomiędzy ludźmi, społeczeństwami i narodami obrazowana w dziełach literackich. Leszek Długosz zaprezentuje dzieła z różnych epok, od romantyzmu, poprzez XX-lecie międzywojenne, aż po współczesność i poezję własną. Oprawa muzyczną będzie wykonanie IX. Symfonii e-mol „Z Nowego Świata” Antoniego Dworzaka oraz żałobnej Pavany G. Faure – wylicza.

Zbiórka na hospicja

Wstęp na koncert jest wolny, ale jego celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjów prowadzonych przez siostry józefitki w Brzuchowicach pod Lwowem i na ul. Tatarbunarskiej we Lwowie. – Te dwie placówki prowadzone są od lat 90. Służą nie tylko ludności ukraińskiej, ale i również polskiej zamieszkałej we Lwowie i okolicach. Jest bardzo wiele potrzeb z uwagi na charakter brzuchowickiego hospicjum, obejmującego swoją opieką pacjentów ubogich i obłożnie chorych – tłumaczy Jolanta Janus.

Wiosną ubiegłego roku zbiórka na te dwa ośrodki była prowadzona w dwóch krakowskich parafiach. W ciągu dwóch niedziel udało się zebrać 16 tysięcy złotych. – Siostry w podziękowaniach pisały wówczas jak znacząca to była darowizna i jak duże mają potrzeby obydwie placówki. Stąd ponowienie teraz tej inicjatywy – mówi organizatorka.

– Obecnie opiekujemy się czterdziestoma osobami. Ich sytuacje są nieraz bardzo trudne. Te osoby nie mają możliwości finansowych i materialnych. Małe emerytury nie są wystarczające dla zakupienia nieraz podstawowych leków, które są koszmarnie drogie – opisuje w liście s. M. Grażyna Bocheńska, przełożona domu. – Pomoc polega nie tylko na zabezpieczeniu potrzeb materialnych, socjalnych, bytowych czy komunalnych, ale i opatrzeniu ran, zrobieniu zakupów czy zwykłym posprzątaniu mieszkania – wylicza.

W rok po wybuchu wojny

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 26 lutego o godzinie 19 w kościele pw. św. Katarzyny przy ul. Augustiańskiej 7 w Krakowie.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski i JE abp Marek Jędraszewski. Wydarzenie jest możliwe dzięki partnerskiej współpracy spółek miejskich: Wodociagów Krakowskich, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym koncertu.