Konkurs na koncepcję ogrodu-parku wokół Pałacu w Łobzowie

Politechnika Krakowska i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiła konkurs na koncepcję zagospodarowania przedpola Pałacu w Łobzowie. Mieści się tam siedziba Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.

Jak informuje uczelnia koncepcja „ma uwzględniać tradycję i rangę miejsca, jego tożsamość, rolę w skali miasta i regionu, a także rangę projektowanego obiektu i wartości jakie powinien wnosić”. Do konkursu można się zgłosić najpóźniej 15 sierpnia, a termin składania prac został wyznaczony na 19 października 2022 roku. Pula nagród wynosi 30 tys. złotych.

O miejscu

– Teren konkursu przylega do nieruchomości, która kryje w sobie dawny pałac królewski w Łobzowie. Później w przebudowanym obiekcie znalazła się Szkoła Kadetów, a od 1918 roku Szkoła Podchorążych Piechoty – Podchorążówka. Rezydencja królewska słynęła niegdyś z pięknych ogrodów. Zespół był ważnym ośrodkiem sztuki ogrodowej i przez przynajmniej dwa stulecia, w XVI i XVII wieku, wykształcił swoisty wzorzec ogrodu włoskiego, kompozycji (przez Janusza Bogdanowskiego, wybitnego architekta krajobrazu, współtwórcę tzw. krakowskiej szkoły w tej dziedzinie, określana była jako „ogród sarmacki”) – czytamy na stronie uczelni.

Organizatorzy konkursu założyli, że w pracach najważniejsza powinna być kontynuacja „historycznych i kulturowych tradycji miejsca, pozwolą na przywrócenie świadomości społecznej o ważnym dla historii miasta obiekcie i jednym z pierwszych ogrodów ozdobnych w Polsce”. Istotna jest również zieleń.

– Zieleń obecnie tu rosnąca nie wykazuje cech układu komponowanego. Ślady historycznego założenia są nieczytelne. Zachował się narys historycznych granic, utrwalony murem i przebiegiem Młynówki. Mimo to teren posiada duży potencjał i stwarza nadal wielką szansę utworzenia tu atrakcyjnego parku publicznego – podkreślono w dokumentacji konkursowej.

Granica kosztów

Ogólnie ma to być miejsce atrakcyjne dla spotkań i wydarzeń, w którym znajdzie się przestrzeń dla nauki (warsztaty) i sztuki (wystawy).  – Niezwykle ważne jest podniesienie walorów estetycznych i standardu urządzenia parku, odpowiednie do potrzeb nowoczesnej szkoły wyższej, z rozważeniem elementów dydaktycznych i uwzględnieniem aspektów środowiskowych bazujących na rozwiązaniach opartych na przyrodzie (nature-based solutions) – stwierdzają organizatorzy konkursu.

Co warte podkreślenia, maksymalny koszt zagospodarowania terenu nie może przekroczyć 4,2 mln złotych
News will be here