Krakowska kampania wyborcza, 18 marca [RELACJA]

Urząd Miasta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zapraszamy do śledzenia kampanii wyborczej na żywo.

Głosowanie odbędzie się 7 kwietnia 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00.

13:39

Kandydat na prezydenta Krakowa Łukasz Gibała z komitetu „Kraków dla Mieszkańców” dzisiejszą konferencję prasową poświęcił zdrowiu psychicznemu.

– Kraków nie może pozostać obojętny. Lokale obecnie są dużym problemem dla podobnych instytucji jak ta, przed którą stoimy. Znajdziemy teren i środki na wzniesienie odpowiedniego budynku – mówił Łukasz Gibała.

–  Wykorzystując doświadczenie krakowskich organizacji pozarządowych, wprowadzimy nowy element edukacji, który pomoże w rozwoju empatii i lepszym zrozumieniu przeżywanych emocji. Jest to tym bardziej ważne, bo nasze dzieci i młodzież w ostatnich latach przeżyły izolację podczas COVID-19 – deklarował. 

12:49

Rafał Komarewicz, kandydat na prezydenta Krakowa z komitetu Kraków-Trzecia Droga wysłał do mediów swoje oświadczenie.

– Rozumiem pogląd, że materiały wyborcze (zwłaszcza outdoorowe) mogą naruszać odczucia estetyczne wielu mieszkańców. Dotyczy to wszystkich nośników, od bilboardów, poprzez różne konstrukcje, na banerach wieszanych na płotach kończąc. Trzeba jednak pamiętać, że dla wielu kandydatów jest to często jedyny sposób dotarcia do niektórych wyborców – pisze Rafał Komarewicz.

– Dlatego, chcąc dotrzeć do wyborców zdecydowałem się na konstrukcje, umieszczane oczywiście odpłatnie na terenie podmiotów, z którymi zawarłem stosowne umowy. Jeszcze raz podkreślam, że wszystkie te działania są podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem. Deklaruję też, że natychmiast po zakończeniu kampanii wyborczej reklamy zostaną zdemontowane, banery przekazane do schroniska dla zwierząt, a konstrukcje wrócą do firmy, z której zostały wypożyczone – podkreśla.

12:26

Kandydat na prezydenta Krakowa Stanisław Mazur zorganizował dziś konferencję prasową w sprawie budowy dróg dla rowerów.

– Krakowianie lubią jeździć na rowerze. Dziesięć lat temu odbyło się referendum, w którym ponad 85 proc. krakowian odpowiedziało się za budową ścieżek rowerowych. Ustalono, że będzie 12 tras rowerowych, a w 2019 roku dokonano aktualizacji tego dokumentu. Przyjęto standardy budowy i od tego czasu przybyło już tych ścieżek rowerowych, ale żadne z tych 12 zapowiedzianych tras nie zostało w całości zrealizowane – stwierdził Stanisław Mazur.

– Tych ścieżek przybywa w sposób chaotyczny, cząstkowy. Absolutnie dalece mniej niż moglibyśmy oczekiwać tego jako mieszkańcy miasta. Teraz jeszcze porozmawiajmy poważnie o rowerzystach, bo to duża część populacji miasta. Szacujemy, że gdyby te trasy rowerowe był odpowiednio przygotowany około stu tysięcy mieszkańców mogłoby na co dzień korzystać z rowerów w ramach – dodał Stanisław Mazur.

11:43

Kandydat na prezydenta Andrzej Kulig z komitetu „Ku Przyszłości” podczas konferencji prasowej przedstawił swój program dla Bronowic, Zwierzyńca oraz Dębnik.

– W naszym programie jest kontynuacja tego, co udało się rozpocząć w mijającej kadencji, ale z jeszcze większą intensywnością. Chciałbym też powiedzieć o rzeczach, o których przez wiele lat mało po mówiono w Krakowie. Natomiast cieszę się bardzo, że w ostatniej kadencji udało się ten proces uruchomić. Myślę tutaj o koniecznym odwodnieniu tych obszarów: walkę z zalewaniem ich przez nagle przybywające wody. Małe strumienie w czasie deszczów nawalnych stają się rzekami. To są zadania, które już realizujemy i musimy zrealizować, aby poprawić jakość życia mieszkańców tych rejonów – powiedział.

– Stąd inwestycje w te dziedziny, o których mówiłem, ale również w inwestycje sportowe. To jest remont Bronowianki, ale także klubu sportowego Tyniec, który jest pięknie położony, ale wymaga ogromnej inwestycji. Ponieważ mieszkańcy Tyńca tak bardzo mocno potrzebują takich inwestycji – dodał.

Mat. prasowe KWW Andrzeja Kuliga „Ku Przyszłości”

11:15

Łukasz Kmita, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa zorganizował dziś konferencję prasową w sprawie ośrodków kultury.

– Jesteśmy tutaj na Ruczaju, żeby pokazać wiarygodność całego naszego środowiska, ale też pokazać mieszkańcom, że przełamujemy „niedasizm”, który panował do tej pory. 30 mln złotych to środki rządowe, które popłynęły do Krakowa na budowę tego nowego centrum kultury. Ale wśród rozmów z mieszkańcami cały czas pojawią się głosy, że takich miejsc jest za mało i ta oferta powinna być rozbudowana – stwierdził Łukasz Kmita.

– Mieszkańcy mają prawo oczekiwać od władz miasta tego, aby ta oferta była zdecydowanie lepsza. Bardzo się cieszę, że dzięki naszej współpracy z prezydentem Krakowa panem Jackiem Majchrowski, jeszcze w czasie kiedy byłem wojewodą, dało się pozyskać dla Krakowa z rządowego programu 30 mln złotych. Bardzo dziękuję także za zaangażowanie naszym radnym, w tym radnym dzielnicowym – zaznaczył Kmita.

09:18

Swoje wydarzenie zorganizowało również Prawo i Sprawiedliwość. – Idziemy z dobrą drużyną, aby w tym województwie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Bądźcie państwo przykładem, że z tą ciężka chorobą, na którą zapadliśmy 13 grudnia, można walczyć już dziś i można ją leczyć – mówił Jarosław Kaczyński. – Nie oddamy wam Małopolski, bo w Małopolsce zwycięży Prawo i Sprawiedliwość – dodawała europosłanka PiS Beata Szydło. 

09:13

Na krakowskiej konwencji Koalicji Obywatelskiej gościem specjalnym był prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. –  Dzisiaj żyjemy w świecie całkowicie podzielonym i trudno, żeby tak nie było, jeżeli naszym konkurentem jest partia skrajnie zepsuta i cyniczna. Ale staramy się odtwarzać wspólnotę i samorząd jest do tego najlepszy. Do tego, żeby odtwarzać wspólnotę ludzi, którzy chcą ze sobą współpracować – powiedział Trzaskowski. – Dziś rząd Donalda Tuska chce współpracować z samorządem, pomagać samorządowi, chce tworzyć synergię. Dlatego jeżeli wygramy w Krakowie, w sejmiku, będziemy mogli realizować te wszystkie projekty, skupiać się na tym, co istotne – zaznaczył.

09:03

Stanisław Mazur stwierdził, że „Kraków nie jest biznesem, nie jest interesem - jest marzeniem”. – Jak są marzenia, to rodzą się emocje, a te pozwalają zmieniać świat i tworzyć śmiałe plany. I my ten plan mamy. Zbudujmy razem lepszy Kraków. Wiemy, jak to zrobić. Wygrajmy Kraków, by był miastem, w którym chcemy żyć, pracować i marzyć – stwierdził. – Bierzemy deklaracje polityków centrali za dobrą monetę. Nie będziemy się od nich odwracać, choć jesteśmy środowiskiem bezpartyjnym. Chcę, żeby miastem nie rządził polityk, który swoją centralę ma w Warszawie – dodał.

09:02

Łukasz Gibała mówił, że „od dekady społeczność Krakowa Dla Mieszkańców pracuje na rzecz naszego miasta”. – Protestowaliśmy, gdy wycinano setki drzew. Patrzyliśmy władzy na ręce, gdy pogrążała się w chaosie. Wspieraliśmy mieszkańców i mieszkanki w walce z arogancją magistratu. Szukaliśmy rozwiązań dla codziennych problemów, które ta władza generowała. Sześć lat temu wpuściliśmy trochę świeżego powietrza do rady miasta. Już w kwietniu możemy zrobić kolejny krok - gwarantuję wam, że jesteśmy gotowi wziąć odpowiedzialność za Kraków – mówił.

09:01

W weekend w Krakowie odbyły się cztery konwencje wyborcze.