Krakowskie szkoły liczą się w kraju [RANKING]

Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 pni się w rankingu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie licea i technika zajęły wysokie lokaty w kolejnym raporcie Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Na podium znalazło się V Liceum Ogólnokształcące i Technikum Łączności nr 14.

W najnowszej jego edycji wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju ubiegłego roku zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Licea

Najlepszym liceum w kraju jest Liceum Ogólnokształcące Uniwersyteckie z Torunia, a na drugiej pozycji uplasowało się XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica z Warszawy. Trzecią lokatę utrzymało V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

W pierwszej setce znalazło się jeszcze sześć krakowskich liceów: I LO (17. miejsce), Prywatne VII LO (31. miejsce), Społeczne III LO (63. miejsce), II LO (78. miejsce), Prywatne VIII LO (93. miejsce) i VIII LO (99. miejsce).

Technika

Na wyniki Rankingu Techników 2020 złożyły się: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 procent), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 procent), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 procent), wyniki egzaminu zawodowego (30 procent).

Najlepsze w Polsce okazało się Technikum Mechatroniczne nr 1 z Warszawy, a drugie miejsce przypadło Technikum nr 7 z Nowego Sącza. Szkoła z Nowego Sącza wyprzedziła krakowskie Technikum Łączności nr 14, które rok temu było wiceliderem.

W pierwszej setce znalazły się jeszcze cztery krakowskie technika: Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 (18. miejsce), Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 (20. miejsce), które awansowało z 37. miejsca, Technikum Budowlane nr 1 (41. miejsce), a także Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie nr 4 (66. miejsce).