Krzysztof Kwarciak chce rozszerzenia uprawnień Krakowskiej Karty Dużej Rodziny

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski

Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! złożyło do Prezydenta Miasta Krakowa petycje z trzema postulatami.

Jego lider, Krzysztof Kwarciak, twierdzi, że ich realizacja sprawiłaby, że „wysoka kultura stałaby się bardziej dostępna dla mieszkańców”.

Chodzi o objęcie programem Karty Krakowskiej miejskich teatrów z elastycznymi zniżkami uzależnionymi od popularności seansu, wprowadzenie ,,kulturalnego paszportu ucznia", czyli pakietu bezpłatnych wejściówek dla słuchaczy szkół średnich oraz apelujemy o lepsze rozpropagowania informacji o już istniejących rabatach w muzeach.

– Naszą propozycje przygotowaliśmy z założeniem, żeby nie generowała duży kosztów, ale jeżeli będą potrzebne jakieś środki to postulujemy, aby na ten cel przeczyć olbrzymie pieniądze na promocje kultury, które są przekazywane do spółki Kraków5020 – tłumaczą przedstawiciele Stowarzyszenia.

Wszystkie podległe miastu scen nie honorują Krakowskiej Karty Dużej Rodziny. – Co ciekawe niektóre instytucje samorządu wojewódzkiego honorują rabaty. Na przykład Filharmonia Krakowska daje 20% upustu. Trudno zrozumieć, czemu jednostki miasta, które wprowadziło kartę jej nie honorują, a podmioty należące do innej jednostki samorządu już tak. Jak to często bywa w Krakowie rzeczywistość jest postawiona głowie. Niesprawiedliwa jest sytuacja, kiedy mieszkańcy, którzy utrzymują swoimi podatkami muszą płacić tule samo co turyści przyjeżdżający z innych miast, żeby obejrzeć spektakle – piszą wnioskodawcy do Jacka Majchrowskiego.

Postulaty Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!


Trzy postulaty, które mają zwiększyć dostępność kultury, a które, jak podkreśla Kwarciak, można sfinansować po przez rezygnacje z przekazywania środków na promocję kultury do spółki Kraków5020 to: zniżki dla posiadaczy Karty Krakowskiej z elastycznym rabatem od 20 proc.  do 35 proc. uzależnionym od popularności seansu. Następnie miałoby to być wprowadzenie dla każdego ucznia szkoły średniej ,, kulturalnego paszportu ucznia ”, który byłby swoistym karnetem dla każdego ucznia uprawniającym do dwóch bezpłatnych wizyt ciągu semestru. I lepsze rozpropagowanie  informacji o zniżkach, które już teraz mieszkańcom przysługują w muzeach.

 

News will be here