Kto nowym dyrektorem Teatru Słowackiego?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Znamy już nazwiska 9 osób, które zgłosiły się do konkursu na nowego dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jedna z nich zastąpi Krzysztofa Orzechowskiego, którego kontrakt upływa w sierpniu 2016 roku. – Na chwilę obecną to wnioski, które do nas wpłynęły. Osoby te będą kandydatami po akceptacji komisji konkursowej – podkreśla Leszek Zegzda, przedstawiciel województwa małopolskiego.

W najbliższy wtorek, 22 marca, poznamy oficjalnych kandydatów na stanowisko dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. W sierpniu kończy się kontrakt z obecnym dyrektorem, Krzysztofem Orzechowskim.

– Takie jest prawo zarządu i nie zamierzam z tym dyskutować – napisał Orzechowski w oficjalnym oświadczeniu. – Z całego serca życzę Teatrowi, który przez szereg lat był moim drugim domem, żeby pod nowym kierownictwem rozwijał się wspaniale.

Nowy dyrektor. Będą zmiany?

Jak przyznaje Leszek Zegzda, przedstawiciel województwa małopolskiego, formalne dopuszczenie kandydatów do konkursu i ewentualny wybór nowego, będzie miał miejsce jutro.

– Zdyskwalifikować kandydata może brak spełnienia określonych wymogów formalnych – ocenia Zegzda. – Ważne jest wieloletnie doświadczenie kierownicze, zaświadczenie o zdrowiu i niekaralności. To kwestie wymagane w konkursie. Jeżeli jeden z tych warunków nie zostaje spełniony, to kandydat jest zdyskwalifikowany. Uniemożliwia to dopuszczenie do przesłuchania merytorycznego.

Jak przyznaje przedstawiciel województwa, od nowego dyrektora oczekiwane są zmiany w kwestii funkcjonowania teatru. – Teatr Słowackiego jest kojarzony z Krakowem, Małopolską i sztuką narodową – ocenia. – W związku z tym nowy dyrektor musi mieć odpowiednią wizję, nadającą szczególny charakter temu miejscu. Chodzi o to, aby ta osoba zaprezentowała swoje plany na tyle przekonywująco, aby komisja postanowiła, że warto zainwestować właśnie w tą osobę.

Swoje aplikacje zgłosiło 9 osób. To Jacek Bunsch (reżyser teatralny), Marek Gierszał (aktor filmowy i teatralny, reżyser), Krzysztof Głuchowski (aktor), Piotr Jędrzejas (reżyser, aktor), Iwona Kempa (reżyserka teatralna, scenograf Teatru Słowackiego), Rafał Sabara (aktor, reżyser), Adam Sroka (reżyser), Tomasz Wysocki (aktor Teatru im. J. Słowackeigo) i Dariusz Zawiślak (grafik, scenograf, producent filmowy i telewizyjny).

Samodzielny MOS?

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w swoich planach przyszli kandydaci uwzględnili funkcjonowanie MOS-u jako samodzielnej instytucji kultury.

– To również jeden z elementów do oceny, czy to powinny być dwie niezależne od siebie instytucje, czy wspólnie współpracujące. Przypominam, ze MOS wybudowano z inicjatywy Teatru Słowackiego, co jest również zasługą dyrektora Krzysztofa Orzechowskiego – przyznaje Zegzda. – Wszystko zależy od złożonych propozycji. Trzeba również pamiętać, że MOS ma swoje uwarunkowania. Jako instytucja wybudowana z funduszy europejskich musi mieć swoją trwałość.

Leszek Zegzda zapewnił również, że na ogłoszenie nazwiska nowego dyrektora nie trzeba będzie długo czekać. W komisji konkursowej zasiądzie nie tylko marszałek Jacek Krupa i inni przedstawiciele województwa, ale również Andrzej Seweryn, Olgierd Łukaszewicz czy Lidia Bogacz-Popiel. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie reprezentował Konrad Szczebiot. Nie zabraknie również przedstawicielki Niezależnego Samorząnego Związku Zawodowego Pracowników Teatru im. Juliusza Słowackiego, Joanny Poznańskiej-Wąsik.