Lekcja ekologii przy Tauron Arenie

fot. Materiały prasowe

„Kraków w dobrym klimacie” – to hasło, pod którym przebiegać będzie 6. edycja Wielkiej Lekcji Ekologii. Impreza odbędzie się dziś na terenach przy Tauron Arenie.

Na parkingu od strony Parku Lotników Polskich stanie ekologiczny park maszyn, czyli pojazdy i urządzenia wykorzystywane przez miejskie spółki i jednostki w codziennej pracy. W strefie wystawienniczej położonej na terenach zielonych znajdzie się kilkanaście stanowisk, przygotowanych przez spółki i jednostki miejskie oraz partnerów. Osoby, które odwiedzą tematyczne namioty i zbiorą odpowiednią liczbę pieczątek, będą miały możliwość otrzymania darmowych sadzonek ziół kuchennych.

Przez cały dzień goście będą mogli wypocząć na leżakach i korzystać z oferty gastronomicznej w strefie Arena Garden.

Długa lista

Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza tym razem zaprosi dzieciaki do udziału m.in. w warsztatach ekologiczno-przyrodniczych „Pomaluj mój świat”, podczas których uczestnicy zdobędą zielony barwnik (chlorofil) i użyją go do kolorowania liści.

Na warsztaty kreatywne, poświęcone zielonej energii (np. wiatrowej) zaprosi najmłodszych jednostka miejska Klimat - Energia - Gospodarka Wodna. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w budowie recyclingowych modeli wiatraków.

Z kolei Wydział Kształtowania Środowiska UMK przygotował dla zwiedzających warsztaty, które nauczą, jak zachować się podczas przypadkowego spotkania z dzikimi zwierzętami, czym i kiedy możemy dokarmiać dzikie ptaki oraz jak odpowiedzialnie przygotować się do adopcji zwierząt ze schroniska.

Na wydarzeniu nie zabraknie także przedstawicieli krakowskiego środowiska młodych naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy zaprezentują m.in. model turbiny wiatrowej, łódź i samolot solarny.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zorganizuje stoisko edukacyjne, przy którym będą się odbywały konkursy dotyczące zasad segregacji odpadów. Krakowski Holding Komunalny zaprezentuje turbinę parową i generowanie prądu przy użyciu zimnej pary. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zaprezentuje najnowocześniejszy autobus ze swojego taboru.

Na stanowisku Ogrodu Doświadczeń im. S Lema, oddziału Muzeum Inżynierii i Techniki, będzie można prowadzić obserwacje pod mikroskopami. Będzie można obejrzeć: mikroorganizmy z oczyszczalni ścieków, które zjadają nasze odpady, pyłki roślinne będące przyczyną alergii, tkankę roślinną i grzybową,  owady w powiększeniu.

To tylko część atrakcji zaplanowanych na niedzielę, w godzinach 11-16. Wstęp wolny.

comments powered by Disqus