Lewicy pomysł na Polskę

Robert Biedroń i Maciej Gdula (zdjęcia archiwalne) fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Maciej Gdula i Jacek Jabłoński, szefowie sztabu małopolskiej Lewicy, oraz Daria Gosek-Popiołek, posłanka z partii Razem opowiedzieli, jak będzie wyglądać kampania i jakie problemy zamierza poruszyć Lewica i jej kandydat na prezydenta – Robert Biedroń.

10 maja Polacy ruszą do urn, by zagłosować w wyborach na nowego prezydenta, dlatego też politycy wyszli na ulice Krakowa, by zbierać podpisy popacia dla swoich kandydatów.

Pogarda

Maciej Gdula zwrócił uwagę na pogardę rządzących, z którą traktują polskie społeczeństwo i której symbolem jest gest posłanki Joanny Lichockiej. Zauważył, że PiS zawsze reaguje w taki sposób, gdy ktoś pokazuje, że w obecnej Polsce nie żyje się dobrze.

– To nie jest pierwszy raz, kiedy rządzący okazują pogardę tym, z którymi się nie zgadzają – mówi Gdula. – Tak było kiedy protestowali niepełnosprawni, nauczyciele, tak było wreszcie, kiedy trwała nagonka na osoby LGBT – dodaje.

Szef małopolskiego sztabu Lewicy podkreśla, że Robert Biedroń walczy o szacunek i godność osób wykluczonych – żyjących na prowincji, będących innej orientacji czy też niezamożnych. Zwraca uwagę na nierozwiązane, związane z nimi problemy i podkreśla, że Biedroń nie zamierza zamiatać ich pod dywan.

Słowo-klucz: współpraca!

– Kluczem do programu Roberta Biedronia jest współpraca, tę kampanię robimy razem – mówi Gosek-Popiołek. – Program zawiera trzy perspektywy: Razem, SLD i Wiosny.

Posłanka podkreśla, że program Lewicy jest programem, który nikogo nie wyklucza. Prezydentura Biedronia ma być prezydenturą aktywną, to znaczy opartą na doświadczeniach osoby, która wypracowała swoją wizję polityczną działając w organizacjach pozarządowych, pełniąc funkcję posła, prezydenta miasta oraz europosła.

Koncepcja komitetów Biedronia opiera się na doświadczeniach obywateli. Lewica nie zamierza traktować ich jako „dostarczycieli podpisów”, ale jako współdziałaczy. Komitety tworzą się masowo w Małopolsce, jest ich już ponad 500. Zbieranie podpisów rozpoczęło się w weekend, a do zbierania ich dołączyło się wiele osób.

Tematy kampanii

Wiodącym tematem będzie sądownictwo, czekają nas przecież opinie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o sytuacji w Polsce. Niemniej ważny będzie problem usług publicznych, zmian klimatycznych i związana z nimi transformacja energetyczna oraz ochrony środowiska. Lewica zamierza też mówić o relacjach Polski i UE, o stosunku do Rosji i miejsca Polski w świecie.

Lewica chce także poruszyć kwestie życia w mniejszych miejscowościach, związane z zamykaniem porodówek i szpitali oraz niewystarczającą liczbą żłobków.

Autor: Emilia Migas

comments powered by Disqus