Literacka przygoda z Festiwalem Conrada. Tegoroczne hasło to „Wspólnoty”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

24 października rozpocznie się 14. edycja Festiwalu Conrada, który po dwóch latach przerwy powraca do spotkań twarzą w twarz. Literackie wydarzenie tradycyjnie zakończy Gala Nagrody Conrada.

– Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy rozmowy i podjęcia próby zrozumienia otaczającego nas świata. To moment, kiedy otwieramy się na uciekających przed wojną Ukraińców. Również na festiwalu chcemy wspólnie budować przestrzeń dialogu. Z tego powodu wszystkie spotkania z pasma głównego festiwalu będą tłumaczone na język ukraiński – powiedziała Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF.

Wspólnota czytelników i twórców

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu Conrada to „Wspólnoty”. Choć można je rozumieć na różne sposoby, jedno jest pewne – tytuł ten podsumowuje 14 lat budowania wspólnoty czytelników, pisarzy i pisarek. Tych wszystkich, dla których literatura odgrywa ważną rolę.

– Festiwal jest wspólnotą, ale bardzo specyficzną. Nie taką, która się zamyka na inne wspólnoty, na świat, na rzeczywistość i na ludzi, którzy z różnych stron do nas przybywają, ale taką, która chce granice otwierać – podkreślił Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Kto pojawi się na Festiwalu Conrada?

Choć program tegorocznej edycji zostanie ogłoszony dopiero 15 czerwca, organizatorzy zdradzili już pierwsze cztery nazwiska twórców.

Wśród zaproszonych gości znajdzie się Carmen Maria Machado – amerykańska pisarka i scenarzystka, która pokazuje w swych historiach trudne relacje różnych wspólnot. Opowiada o doświadczeniu kobiet czy osób LGBT, nie unikając tego, co trudne.

Kolejną postacią będzie Ewa Meijer – holenderska poetka, pieśniarka i artystka plastyczna. W swoich książkach filozoficznych koncentruje się na kwestiach związanych z językiem i sprawiedliwością społeczną oraz komunikacją zwierząt.

Na Festiwalu Conrada pojawi się także włoski filozof, Roberto Esposito, który od wielu lat zajmuje się kategorią wspólnoty i definiuje ją na różne sposoby, zastanawiając się, jaka jest jej funkcja.

Gościem całorocznego cyklu rozmów online „Natura przyszłości”, który towarzyszy festiwalowi, będzie urodzony na Zanzibarze brytyjski pisarz – Abdulrazak Gurnah. W swojej twórczości podejmuje tematy związane z doświadczeniem uchodźstwa czy budowaniem tożsamości w nowym miejscu.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zorganizowana zostanie także lekcja czytania, czyli warsztaty przeznaczone głównie dla uczniów szkół średnich. Tematyka spotkań dotyczyć będzie literatury opowiadającej o doświadczeniach osób LGBT.

– Celem tych warsztatów jest po pierwsze walka z dyskryminacją, a po drugie upowszechnianie inkluzywnych form współistnienia i komunikacji. Te warsztaty będą przede wszystkim przeznaczone dla uczennic i uczniów krakowskich oraz małopolskich liceów. Uważam, że to jest bardzo potrzebne. Tu i teraz szczególnie – wyjaśnił Grzegorz Jankowicz.

Szansa dla debiutantów

Festiwal Conrada to nie tylko okazja do spotkania się z uznanymi twórcami, ale także możliwość poznania tych debiutującymi. Od 2015 roku przyznawana jest bowiem Nagroda Conrada za najlepszy debiut, która należy do najważniejszych laurów literackich w kraju.

Na zwycięzcę lub zwyciężczynię czekają: nagroda pieniężna w wysokości 30 tys. zł, statuetka, miesięczny pobyt rezydencjalny w Krakowie oraz kampania promocyjna wyróżnionej książki na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

– Festiwalowe wyróżnienie jest wsparciem dla debiutujących pisarek i pisarzy na różnych etapach ich pracy i, co ważne, pozwala zobaczyć nowe twarze i usłyszeć nowe głosy. Miasto Kraków, jako fundator Nagrody Conrada, tworzy przestrzeń dla świeżych, nieoczywistych narracji. I chociaż debiutantki i debiutanci dopiero co dają się poznać szerokiej publiczności, to już prezentują twórczość dojrzałą i inspirującą – powiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Laureatkę lub laureata poznamy ostatniego dnia festiwalu, czyli 30 października, podczas Gali Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.