Literackie quizy, spotkania i turnieje gier planszowych. Zbliża się Tydzień Bibliotek

Biblioteka Kraków - Filia nr 32 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Biblioteka Kraków tradycyjnie włącza się w ogólnopolską akcję, której celem jest promocja czytelnictwa oraz bibliotek. W programie spotkania, warsztaty, turnieje gier planszowych, a nawet terenowa gra biblioteczna.

Tydzień Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku. Każda edycja wydarzenia przebiega pod innym hasłem. „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA” to motto tegorocznej odsłony akcji.

Znani za ladą

W dniach 8–13 maja miłośnicy książek będą mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach, odbywających się w różnych filiach Biblioteki Kraków. Tydzień Bibliotek otworzy akcja „Znani za ladą”. W poniedziałek, 8 maja, w godz. 16:00–18:00 artyści, dziennikarze i pisarze będą pomagać czytelnikom wypożyczać książki.

– Akcja polega na tym, że znane osoby z Krakowa w kilkunastu filiach będą wspólnie z bibliotekarzami wypożyczać książki i rozmawiać o tytułach z czytelnikami. To sprawia, jak widzimy po ubiegłorocznym przedsięwzięciu, satysfakcję zarówno czytelnikom, którzy mogą się spotkać ze znanymi osobami, bibliotekarzom, ale też tym znanym postaciom – wyjaśnia Piotr Wasielewski z Biblioteki Kraków.

W tym roku za biblioteczną ladą staną:

 • Jacek Bańka – Filia nr 39, ul. Halszki 1, godz. 16:00-17:00;
 • Witold Bereś – Filia nr 21, ul. Królewska 59, godz. 17:00-18:00;
 • Krzysztof Materna – Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2, godz. 16:00-17:00;
 • Jerzy Fedorowicz – Biblioteka Główna, ul. Powroźnicza 2, godz. 17:00-18:00;
 • Małgorzata Jantos – Filia nr 8, ul. Brodowicza 1, godz. 16:00-17:00;
 • Rafał Jędrzejczyk – Filia nr 16, ul. Radzikowskiego 29, godz. 17:00-18:00;
 • Paweł Kumięga – Filia nr 56, os. Zgody 7 (oddział dla dorosłych), 16:00-17:00;
 • Jadwiga Malina – Filia nr 33, ul. Zakopiańska 103, godz. 16:00-17:00;
 • Justyna Nowicka – Filia nr 25, ul. Fałata 2, godz. 17:00-18:00;
 • Robert Piaskowski – Filia nr 40, ul. Łużycka 55, godz. 17:00-18:00;
 • Renata Przemyk – Filia nr 42, ul. Agatowa 33, godz. 17:00-18:00;
 • Barbara Sadurska – Filia nr 46, ul. Limanowskiego 4, godz. 17:00-18:00;
 • Leszek Wójtowicz – Filia nr 50, os. Kościuszkowskie 5, godz. 16:00-17:00.

Spotkania, turnieje, wystawy

W ramach Tygodnia Bibliotek czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniu z powieściopisarką Aleksandrą Pilch, akcji bookcrossingowej, turniejach gier planszowych, literackich quizach, warsztatach plastycznych, a także terenowej grze bibliotecznej. Nie zabraknie też wydarzeń adresowanych do najmłodszych miłośników literatury. W programie m.in. zajęcia z fotonkami, czyli robotami edukacyjnymi.

10 maja na Plantach odbędzie się odsłonięcie literackiej ławki (na rogu ul. Garbarskiej i ul. Basztowej) oraz spotkanie z jej patronką Elżbietą Zechenter-Spławińską, poetką, tłumaczką i laureatką Krakowskiej Książki Miesiąca.

Bibliotekarze zachęcają również do obejrzenia wystaw. W filii nr 40 będzie można zobaczyć kilkadziesiąt modeli wozów strażackich oraz ekspozycję fotografii „Modernizm po Krakowsku”. Z kolei zdjęcia przedstawiające architekturę międzywojennego Krakowa zaprezentowane zostaną w filii nr 49. Obrazy Anna Białowąs będzie można zobaczyć zaś w oddziale nr 45.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie spotkanie z japońskim pisarzem Toshikazu Kawaguchim. – W ubiegłym roku jego książka „Zanim wystygnie kawa” stała się bestsellerem światowym. W samej Polsce sprzedano 100 tysięcy egzemplarzy – podkreśla Piotr Wasilewski.

Spotkanie odbędzie się 16 maja w Międzynarodowym Centrum Kultury o godz. 18:00.

Nowa filia i nowe wnętrza

Biblioteka Kraków to 56 filii, Biblioteka Główna oraz 2 punkty biblioteczne, co czyni ją jedną z największych sieci bibliotek miejskich w Polsce. W planach jest otwarcie kolejnego oddziału.

– Staliśmy się niedawno właścicielami nowego lokalu na północy Krakowa na osiedlu Gotyk. Mamy nadzieję w tym roku zacząć prace projektowe, a w przyszłym oddać nową filię czytelnikom – wyjaśnia Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektor Biblioteki Kraków.

Obecnie remontowane są także dwie filie: nr 44 na ul. Spółdzielców oraz nr 52 na os. Na Stoku.

– Cel jest taki: ktoś wchodzi do biblioteki, którą pamięta sprzed lat, spodziewa się nudnego pomieszczenia z książkami, półkami, a tu okazuje się, że biblioteka to dziś miejsce zaskakujące, kreatywne, ze świetnym designem i czytelnicy wtedy wracają. Przygotowujemy zawsze przestrzeń dla dzieci, która sprawia, że nie chcą stąd wyjść – mówi Agnieszka Staniszewska-Mól.

Jak zapowiada dyrektor Biblioteki Kraków, latem odremontowane filie zostaną oddane w ręce czytelników.