Luzowanie obostrzeń. Kluby i dyskoteki wciąż zamknięte

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Minister Zdrowia Adama Niedzielski przedstawił plan luzowania kolejnych obostrzeń. Natomiast po weekendzie ma zostać podana informacja na temat wakacji. – Dalsze luzowanie obostrzeń nastąpi kolejno w dwóch etapach od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia – stwierdził minister Niedzielski.

Od 6 czerwca będą mogły odbywać się targi i konferencje z limitem jednej osoby na 15 mkw. Otwarte zostaną sale zabaw z limitem jednej osoby na 15 mkw. Wesela, urodziny czy inne tego typu uroczystości będą mogły się odbywać w maksymalnej liczbie 150 uczestników. W komunikacji miejskiej będzie można zajmować 75% miejsc. Warto dodać, że osoby zaszczepione nie będą brane pod uwagę w limitach, należy jednak poinformować o tym organizatora.

Sytuacja się poprawia, ale…

Szef resortu zdrowia zauważył, że sytuacja się poprawia, a systematyczne luzowanie obostrzeń nie wpływa negatywnie na rozwój pandemii w kraju. – Cały czas mamy do czynienia ze spadkiem i to ze spadkiem, który ma wysoką dynamikę – powiedział Niedzielski.

Istnieje jednak zagrożenie w postaci mutacji wirusa. – Monitorujemy, jak wygląda sytuacja z zakażeniami, gdzie identyfikowane są właśnie te mutacje alertowe. Mamy taką skalę prowadzonych badań, która pozwala sekwencjonować próbki u osób, które są zakażone, na tyle, żeby też stosować środki zapobiegania epidemicznego – stwierdził minister.
News will be here