„Makabryczna” wizja Wyspiańskiego doczeka się realizacji

Projekt witrażu S. Wyspiańskiego "Polonia" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Projekt witrażu „Polonia” Stanisława Wyspiańskiego doczeka się realizacji na szkle. W maju Muzeum Witrażu rozpoczęło prace nad dziełem artysty, które w XIX wieku wzbudziło spore kontrowersje.

– Wyspiański stworzył dość makabryczną wizję upadającej Polonii. To właśnie ona znajduje się w centrum dzieła. Artysta chciał poruszyć sumienia Polaków, którzy wówczas przestawali wierzyć, że uda im się odzyskać niepodległość. Co więcej, kontrowersje wywołało też samo przedstawienie Polonii – ukazał ją jako postać nie idealną, a z topornymi, „chłopskimi” rysami. Wtedy było to nie do zaakceptowania – zdradza Piotr Ostrowski, dyrektor Muzeum Witrażu.

„W budowie”

„Polonia” będzie drugim projektem z cyklu „W budowie”. Przypomnijmy, że pierwszy z nich – „Apollo. System Kopernika” był rekonstruowany na oczach zwiedzających przez kilkanaście miesięcy. Dzieło wykonane na zamówienie Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie zostało zniszczone podczas II wojny światowej.

Witraż idealnym połączeniem

Kolejny projekt ma stać się łącznikiem pomiędzy rokiem Wyspiańskiego a rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. „Polonia” została zaprojektowana przez artystę w 1894 roku na zamówienie Katedry Lwowskiej. Bogata symbolika witrażowa jest opowieścią o sytuacji naszego kraju w tamtych czasach.

Oprócz tytułowej „Polonii”, na projekcie widnieją trzy pokolenia zniewolonego narodu. Pojawia się sporo klasycznych nawiązań do polskiej historii i kultury. U boku kobiety, widnieje Szczerbiec, miecz koronacyjny polskich królów, a po lewej stronie dziewczynka w krakowskim gorsecie i chłopiec w sukmanie reprezentujący ludność wiejską.

W muzeum twórcy korzystają ze skanu oryginalnego dzieła, udostępnionego przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

– Dzięki temu jesteśmy w stanie skrupulatnie odtworzyć zamysł artysty – mówi Ostrowski. Dodaje, że szkło potrzebne do powstania witrażu będzie pochodziło z niemieckich hut szkła.

Każdy będzie mógł podpatrzeć kolejne etapy powstawania „Polonii”. Budowie będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci i lekcje muzealne dla młodzieży o tematyce związanej z witrażem, niepodległością ojczyzny i twórczością Wyspiańskiego.

comments powered by Disqus