Symfonia Miłosierdzia. Kraków światowym centrum modlitwy i muzyki, dedykowanej Franciszkowi

Scena, na której odbędzie się Symfonia Miłosierdzia fot. MT
W najbliższą sobotę, 26 kwietnia, na Białych Morzach między Sanktuarium Bożego Miłosierdzia a Sanktuarium św. Jana Pawła II odbędzie się Symfonia Miłosierdzia – międzynarodowe wydarzenie modlitewno-muzyczne, które poprzez modlitwę i muzykę połączy tysiące wiernych na sześciu kontynentach.

W wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, w miejscu tak szczególnym dla chrześcijan, zabrzmią utwory inspirowane słowami św. Faustyny, a uczestnicy będą modlić się o pokój oraz dziękować za pontyfikat papieża Franciszka.

Liderem inicjatywy, która połączy ludzi z całego świata we wspólnej modlitwie i muzycznym przeżyciu, jest Jan Mrowca (góral z Czerwiennego, prowadzi kilka przedsiębiorstw), a opiekunem duchowym jest o. dr Mariusz Tabulski, przeor klasztoru paulinów na Skałce oraz rektor Sanktuarium św. Stanisława.

Jak tłumaczy o. Tabulski, inspiracją do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia stały się rocznice obchodzone w tym roku przez Kościół katolicki – 25 lat od kanonizacji św. Faustyny, 25 lat od ustanowienia przez Jana Pawła II Święta Bożego Miłosierdzia oraz Rok Jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka. Ojciec Mariusz wskazuje, że to z potrzeby uczczenia tych rocznic narodziła się idea stworzenia wydarzenia, które nie tylko upamiętni te wyjątkowe daty, ale stanie się też przestrzenią modlitwy o pokój w obliczu cierpienia tak wielu ludzi na świecie, z powodu wojen i konfliktów.

W rozmowie z LoveKraków.pl podkreśla: – Na początku chcieliśmy coś zrobić w gronie przyjaciół w związku ze zbliżającymi się rocznicami. Mieliśmy doświadczenie tworzenia Oratorium Bachledowiańkiego o Prymasie Wyszyńskim, Pasji z Kalwarii Zebrzydowskiej – przeszedł czas na Boże Miłosierdzie, zależało nam obudzeniu „Iskry Miłosierdzia”, o której pisała św. Faustyna.

W łączności z całym światem

Uroczystość będzie polegać na modlitewnym czuwaniu, w czasie którego zostanie wyśpiewane prawykonanie utworów z Symfonii, które będą przeplatane recytowaniem wybranych słów Jezusa wypowiedzianych do św. Faustyny.

Ważnym elementem wydarzenia będzie także połączenie online z sanktuariami na sześciu kontynentach. Do wspólnej modlitwy dołączą miejsca kultu: Kraków, Kabakari w Tanzani, Sau Paulo w Brazylii, Stockbridge w USA, El Salvador na Filipinach i Keysborough w Australii, dzięki czemu Symfonia Miłosierdzia nabierze prawdziwie globalnego wymiaru. W każdym z tych miejsc zostanie odmówiona jedna część koronki do Bożego Miłosierdzia.

Dzieło, które usłyszą uczestnicy sobotniego wieczoru, powstało we współpracy z Janem Mrowcą i kompozytorem Bartłomiejem Gliniakiem. Panowie przez dwa lata pracowali nad utworami do słów św. Faustyny z jej słynnego „Dzienniczka”. Melodie Gliniaka zabrzmią aż w 16 językach, a muzyczne wykonanie połączy artystów, chóry i orkiestrę przygotowanymi przez Tomasiewicz.

Wśród 200 wykonawców znajdą się znani polscy artyści: Edyta Górniak, Roxy Węgiel, Andrzej Lampert i Adam Woronowicz oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej  oraz Chór Filharmonii krakowskiej. W programie wydarzenia zaplanowano nie tylko premierowe wykonanie „Symfonii Miłosierdzia”, ale także wspólną modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, która zostanie poprowadzona w różnych językach.

Bez Franciszka

Jak podkreślają pomysłodawcy, szczególnym momentem w tworzeniu Symfonii stała się choroba i śmierć papieża Franciszka. Ojciec Tabulski tłumaczy, że od samego początku papież Franciszek inspirował organizatorów do działania. Przypomina jego słowa z 2016 roku podczas Światowych Dni Młodzieży, gdy papież zachęcał do „robienia rabanu miłosierdzia”, czyli świadectwa nie tylko słowami, ale i czynami. Duchowny wspomina też, że planowano łączenie się na modlitwie z papieżem. – Jednak po jego odejściu organizatorzy pragną, aby Symfonia stała się naszym i świata całego, dziękczynieniem za pontyfikat Franciszka i wspólnej modlitwy o pokój  na wszystkich kontynentach – dodaje o. Tabulski.

Inicjatorom Symfonii bardzo zależało, jak zaznacza paulin, by Święto Bożego Miłosierdzia ustanowione przez Papieża Polaka, miało jeszcze większy zasięg nie tylko w kraju, ale i na całym świecie, by taka Symfonia mogłaby się stać pięknym elementem  corocznych obchodów i może początkiem czegoś na wzór Festiwalu Miłosierdzia. – Ufam, że tuż po pogrzebie papieża Franciszka - ta szczególna muzyka oraz wizualizacje pokazane na olbrzymich ekranach ledowych, otworzą nas na czuwanie i świętowanie głębokich obietnic zostawionych przez Jezusa i Faustynę każdemu człowiekowi – mówi dla LoveKraków.pl.

Wykorzystane wizualizacje robią wrażenie
Wykorzystane wizualizacje robią wrażenie

Ojciec Mariusz przekonuje, że Symfonia Miłosierdzia może być tą iskrą, o której pisała św. Faustyna, która z Polski popłynie na cały świat. Według niego, potrzeba, aby tego doświadczyło nasze pokolenie. – Mogę tylko potwierdzić, że podczas przygotowań i organizacji Symfonii zaangażowanie wielu osób już teraz takie owoce. Mamy nadzieję, że ci którzy usłyszą w sobotę Symfonię, wyjdą z niej odmienieni – zaznacza.

Organizatorzy zapraszają do wspólnej modlitwy i uczestnictwa w wydarzeniu zarówno na miejscu w Łagiewnikach, jak i za pośrednictwem transmisji telewizyjnych i internetowych. Symfonia Miłosierdzia rozpocznie się przy scenie przed Sanktuarium św. Jana Pawła II o godzinie 17:00, a transmisja w TVP2 i EWTN potrwa od 17.30 do 19:30.

Więcej informacji dotyczących ograniczeń w ruchu przy ul. Totus Tuus w Krakowie, pełny program oraz transmisja online dostępne są na stronie: www.symfoniamilosierdzia.pl.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki