Malarstwo, sztuka kinetyczna i fotografia. Nowe wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Przesilenie” Jacka Jasiniaka, „Zachwyt” Piotra Bożyka, „Cztery żywioły - ogień” Krakowskiego Klubu Fotograficznego oraz „Wakacje z przyrodą” Bożeny Pochopień. W czerwcu Nowohuckie Centrum Kultury otwiera cztery nowe wystawy.

Malarstwo idei, uczuć i myśli

Ekspozycja „Przesilenie” prezentowana w Czarnej Galerii Centrum wprowadza zwiedzających w wyjątkowy świat Jacka Jasiniaka. Artysta, tworząc obrazy, koncentruje się głównie na własnym, subiektywnym przeżywaniu świata. W swoich pracach łączy różne materiały i techniki, by w jak najbardziej bezpośredni i szczery sposób przekazać często wieloznaczną treść.

– W sztuce szukam powiązania pomiędzy światem wyobraźni a światem realnym. Twórczość jest dla mnie sposobem odkrywania prawdy o sobie i świecie, poszukiwaniem własnej tożsamości, drogą komunikacji z otoczeniem. Liczy się w niej bezpośredniość i autentyczność. Bardzo ważna jest tu rola intuicji, jako swoistego wewnętrznego kompasu i drogowskazu w podejmowaniu decyzji artystycznych. Duże znaczenie ma też element zaskoczenia, absurdu i nonsensu – wyjaśnia Jacek Jasiniak.

Wystawę „Przesilenie” zwiedzający będą mogli oglądać do 17 lipca.

Sztuka kinetyczna

Około 40 rzeźb kinetycznych, 13 fotografii kinetyków (wykonanych w technice stroboskopowej przez Dominikę Starz), fotografie dokumentalne oraz impresja filmowa Dawida Kozłowskiego inspirowana kinetykami „Mechaniczne lustro”. To wszystko będzie można zobaczyć na wystawie „Zachwyt” Piotra Bożyka, będącej okazją do zapoznania się z niezwykłym i dość rzadkim zjawiskiem artystycznym, jakim jest sztuka kinetyczna.

Terminem tym określa się rzeźby, obiekty i instalacje, których integralną częścią jest ruch wywołany mechanicznie, ręcznie lub przez siły natury.

– To sztuka pełna wyrazu, niosąca obok ładunku osobistych emocji również głęboki, uniwersalny przekaz. Jest oczywiście w tych pracach także fascynacja samą materią oraz naturą ruchu, ujętymi w przemyślaną, pełną wyrazu i często zaskakującą dla widza formę. Trudno przy tym nie zauważyć, że wykonanie każdej, bez wyjątku perfekcyjne, wymaga zaangażowania rzetelnej wiedzy technicznej oraz ściśle rzemieślniczych umiejętności najwyższej próby – podkreśla Joanna Gościej-Lewińska, kierownik Galerii Centrum NCK.

Wystawa „Zachwyt” prezentowana będzie od 13 czerwca do 26 lipca w Białej Galerii Centrum.

Piotr Bożyk - Spotkanie
Piotr Bożyk - Spotkanie

Ogień w roli głównej

W czerwcu Nowohuckie Centrum Kultury zaprosi również na kolejną odsłonę fotograficznego cyklu obrazującego żywioły świata. Autorami prac są fotografowie zrzeszeni w Krakowskim Klubie Fotograficznym, a pomysłodawcą Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.

– Żywioły to najpotężniejsze siły wszechświata – niezwykle istotne elementy, bez których życie na ziemi nie byłoby możliwe. Już w starożytności ludzie wyróżnili cztery żywioły tworzące esencję świata: ziemię, powietrze, ogień i wodę. Wszystkie uzupełniają się i pozostają we wzajemnej zależności – opisuje Monika Stachnik-Czapla, prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

Tym razem artyści skupili się na żywiole, jakim jest ogień. Efekty ich prac będzie można podziwiać od 15 czerwca do 30 lipca na rynku NCK.

Przyroda w obiektywie

Pod koniec czerwca w Foto-Galerii zostanie zaprezentowana wystawa Bożeny Pochopień pt. „Wakacje z przyrodą”. To fotograficzny zapis podróżniczej pasji – niezwykłe miejsca, krajobrazowa różnorodność i piękno uchwycone w precyzyjnych kadrach.

– Podróże i fotografia to moje dwie największe pasje, które się wzajemnie napędzają. Wyruszam w podróż w poszukiwaniu ciekawych miejsc, aby m.in. utrwalić ich piękno w kadrze. Właśnie fotografia krajobrazowa jest mi najbliższa. Ona mnie relaksuje i najzwyczajniej w świecie cieszy. Nie zawsze pogoda dopisze, nie zawsze zrobię takie fotografie, jakie bym chciała, ale sama radość szukania miejsc, wyjazdów w grupie ludzi z tą samą pasją to jest coś niezastąpionego – tłumaczy Bożena Pochopień.

Fotografie prezentowane na wystawie ukazują miejsca, które artystka odwiedziła w latach 2018-2023. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 29 czerwca do 3 września.

Bożena Pochopień - Włochy, Dolomity
Bożena Pochopień - Włochy, Dolomity