„Mamy pomieszczenia, mamy ludzi do pracy. Brakuje tylko sprzętu medycznego". Szpital apeluje o pomoc

Szpital Wojskowy w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
– Sytuacja jest dramatyczna. Chcemy skutecznie leczyć chorych. Mamy doświadczenie i wiedzę, ale potrzebujemy pomocy w zdobyciu sprzętu medycznego – apeluje zespół Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.

W związku z pandemią SARS-CoV-2 Szpital Wojskowy tworzy dodatkowe stanowiska intensywnej terapii. Dlatego też zespół Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii postanowił zorganizować zbiórkę.

W przygotowaniu na najgorsze

– Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zaatakowała z niewyobrażalną siłą. W tak tragicznym dla świata czasie, system opieki zdrowotnej musi radzić sobie z problemami, których nigdy do tej pory nie było. Przygotowując się na najgorsze tworzymy dodatkowe stanowiska intensywnej terapii. Mamy pomieszczenia, mamy łóżka i respiratory, mamy ludzi do pracy. Nasze zakupy dostosujemy do ilości zebranych środków. Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie! – apelują organizatorzy zbiórki.

Potrzebna pomoc

Lista potrzeb jest długa. Zebrane środki personel szpitala ma zamiar przeznaczyć na przystosowanie oddziału i zainstalowanie wentylacji z ujemnym ciśnieniem, zakup środków ochrony indywidualnej dla personelu (fartuchy barierowe, kombinezony, gogle i maski z filtrami oddechowymi), zakup kaniuli do donosowej tlenoterapii biernej pozwalających podawać tlen w wysokim stężeniu, zakup sprzętu do przerywanego ucisku pneumatycznego czy dwóch wideolaryngoskopów umożliwiających założenie rurki intubacyjnej pod kontrolą kamery, jak i aparat do ciągłych terapii nerkozastępczych.

LINK DO ZBIÓRKI >>> POMÓŻ KLINICE INTENSYWNEJ TERAPII I ANESTEZJOLOGII 5WSZKZP W KRAKOWIE

Brak odpowiedniego sprzętu

Organizatorzy zbiórki podkreślają, że chociaż zostało uruchomione olbrzymie wsparcie finansowe dla szpitali, to jego głównymi beneficjentami są szpitale przekształcone w jednoimienne, dedykowane w pierwszej kolejności do leczenia pacjentów z COVID-19.

– Wobec rozmiarów pandemii nie jest jednak możliwe, by wszyscy pacjenci z COVID-19 wymagający pomocy byli leczeni w szpitalach jednoimiennych. Pozostałe jednostki borykają się z problemem braku odpowiedniego sprzętu, braku środków ochrony indywidualnej, braku sprzętu niezbędnego do codziennej opieki nad pacjentami z tą nową chorobą – piszą przedstawiciele 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.

W pełnej gotowości

Zaznaczają, że leczenie najciężej chorych wiąże się z zapotrzebowaniem na specjalistyczny sprzęt.

– Dzięki pomocy wspaniałych ofiarodawców udaje nam się gromadzić materiały, by być gotowym w chwili największego przyrostu najciężej chorych pacjentów - dostajemy przyłbice, gogle, maseczki. Żeby jednak móc poradzić sobie z optymalnym leczeniem większej ilości krytycznie chorych potrzebujemy pomocy życzliwych darczyńców – przyznaje personel Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie.

comments powered by Disqus