Wśród tysięcy zdających maturę zdarzają się osoby, które uważają, że zostały źle ocenione. Dla nich przewidziano wgląd do arkuszy i możliwość zawnioskowania o weryfikację punktów. Do tej pory na terytorium OKE Kraków skorzystało z tej możliwości ponad 1100 osób.
W maju w Małopolsce do egzaminów przystąpiło 24,9 tysięcy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Ponad 20,5 tysiąca uczniów zdało maturę i mogło się cieszyć długimi wakacjami. Jednak 13% zdających musiało się przygotować na poprawki w sierpniu. Natomiast 1125 osób będzie musiało napisać egzamin raz jeszcze.
Najwięcej problemów maturzystom przysporzyła matematyka. Tego przedmiotu nie zdało 14% przystępujących do „egzaminu dojrzałości”. Co ciekawe, z liczbami większy problem mieli absolwenci techników niż liceów.
Abiturienci mają prawo złożyć odwołanie od wyników matur. W województwie śląskim, jak podaje Dziennik Zachodni, z takiej możliwości skorzystało ponad 2,3 tys. maturzystów. I jak się okazuje, to więcej o ponad 1,2 tys. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak to nie koniec, ponieważ zdający mają czas na przejrzenie swoich matur przez pół roku od poznania ich wyników.
Jak jest u nas?
– Nie prowadzimy statystyk wglądów zdających według miast i województw. Wnioski o wgląd napływają indywidualnie od zdających – a nie z poszczególnych szkół na terenie działania OKE w Krakowie – tłumaczy brak liczb z Krakowa oraz województwa, Dorota Hrapkowicz, asystentka Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie i dodaje, że wglądy do prac nadal trwają.
OKE w Krakowie swoim zasięgiem obejmuje zarówno Małopolskę, jak i woj. podkarpackie i lubelskie. Ogółem wszystkich osób piszących maturę w OKE w Krakowie (po raz pierwszy i po raz kolejny) było w bieżącej sesji egzaminacyjnej 78 606 zdających.
Oznacza to minimum, jak wylicza Hrapkowicz, ponad 314 tys. arkuszy do sprawdzenia. Do 27 lipca wnioski o wgląd do arkuszy złożyło 2638 zdających. – Dotyczyły one 4815 arkuszy egzaminacyjnych (jedna osoba mogła prosić o wgląd do testu z więcej niż jednego przedmiotu, który zdawała) – stwierdza pracownik OKE.
– Napływające pocztą (po wglądzie do pracy egzaminacyjnej) wnioski o weryfikację sumy punktów, zawierające uzasadnienia dla zgłaszanych zastrzeżeń przez zdającego, starannie analizujemy. Odpowiadamy merytorycznie na każdy wniosek zdającego, a w uzasadnionych przypadkach zmieniamy wyniki i przesyłamy zdającym nowe dokumenty – informuje Dorota Hrapkowicz.
Do dyrektora komisji okręgowej wniosek o weryfikację sum punktów złożyło 1150 osób, z czego 396 faktycznie wynik zmieniono.